X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Weekend Kulturalny". "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 21:01
Dzieło Hansa Memlinga to jedno z najwspanialszych arcydzieł sztuki w Polsce. Powstały w Brugii tryptyk przeznaczony był do kaplicy w Badia Fiesolana, jednak ostatecznie "Sąd Ostateczny" znalazł się jednak w Gdańsku. O niezwykłym obrazie mówiła w Polskim Radiu 24 dr Justyna Napiórkowska, historyk sztuki i politolog.
Audio
  • 19.04.19 Weekend kulturalny. "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga
Sąd Ostateczny Hansa Memlinga znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku
"Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w GdańskuFoto: fb.com/MNGdansk

Temat obrazu to jeden z najbardziej wymagających motywów w historii sztuki, podejmowany także  m.in. przez Lukę Signorellego, Fra Angelico i Michała Anioła. "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga to tryptyk, pochodzący z 1473 roku. 

540 lat temu gdański kaper Paweł Benecke napadł na galeon transportujący do jednego z florenckich kościołów dzieło Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny". Być może dręczyły go wyrzuty sumienia, skoro ofiarował łup kościołowi Mariackiemu w Gdańsku.

Car Piotr Wielki i cesarz Rudolf II chcieli odebrać obraz miastu. Na rozkaz Napoleona dzieło zrabowano i umieszczono w Luwrze. Do Gdańska wracało długo – przez Berlin, Turyngię i Petersburg. Od 1956 r. znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Sztuka średniowieczna bardzo często wykorzystywała motyw Sądu Ostatecznego w sztuce. W obrazie Hansa Memlinga można także znakomicie prześledzić zarówno wątki cheścijańskie jak i rozwój sztuki na północy Europy i wpływy kulturowe z przeszłości.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Maja Kluczyńska.

____________________ 

Data emisji: 19.04.2019

Godzina emisji: 23.35

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 Gdańsk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Miłość i Miłosierdzie". Film o świętej Faustynie już w kinach

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 07:51
- Święta Faustyna to jedyna osoba wybrana przez Pana Jezusa, która ma niezwykłą misję głoszenia prawdy o Bożym Miłosierdziu na całym świecie. Jej zadaniem jest również przygotowanie świata na powtórne przyjście Pana Jezusa - mówił w Polskim Radiu 24 reżyser filmu Michał Kondrat.
rozwiń zwiń