"Uprowadzenie z seraju". Sztuka Mozarta w nowej odsłonie

2019-01-05, 07:36

"Uprowadzenie z seraju". Sztuka Mozarta w nowej odsłonie
Kadr spektaklu "Uprowadzenie z seraju". Foto: screen/youtube

- Przyjście do opery nie ma się kojarzyć z wizytą w muzeum. Musi być to ważne przeżycie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Niewiedział. Muzyk opowiadał o spektaklu Warszawskiej Opery Kameralnej pt. "Uprowadzenie z seraju".

Posłuchaj

05.01.19 Weekend kulturalny. Marek Niewiedział (MACV) o spektaklu "Uprowadzenie z seraju"
+
Dodaj do playlisty

Spektakl wyreżyserował Jirij Aleksandrow, na co dzień szef Opery Kameralnej w Sankt Petersburgu, artysta, który ma na koncie ponad 200 realizacji operowych na całym świecie, w tym w słynnej La Scali i nowojorskiej Metropolitan Opera. Za wielobarwne, zapierające dech w piersiach dekoracje i kostiumy odpowiada Paweł Dobrzycki, który zdradził, że część strojów i materiały do ich przygotowania przyjechały prosto ze słynnej manufaktury w Stambule, która zaopatrywała także plany takich kinowych hitów, jak "Piraci z Karaibów" czy "Troja". Śpiewakami oraz orkiestrą instrumentów dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense dyryguje Marcin Sompoliński.

- Nie pracowaliśmy jeszcze z tego rodzaju reżyserem. Jirij Aleksandrow jest postacią niezwykle dynamiczną i kocha artystów. Cały teatr był wypełniony jego wskazówkami - mówił Marek Niewiedział. Muzyk dodał, że "bliżej mu do wojskowego rygoru niż do delikatnych sugestii". - Jest to człowiek przepełniony jakąś ideą, którą chciał we wszystkich zaszczepić - stwierdził gość programu.

Artysta przypomniał, że oprawie artystycznej spektaklu towarzyszy dawna muzyka grana na historycznych instrumentach. - W "Uprowadzeniu z seraju" mamy do czynienia z różnymi planami czasowymi. Obecne jest dziedzictwo Mozarta, ale wystawiamy to w XXI wieku i chcemy w jakiś sposób dotrzeć do słuchacza współczesnego - informował muzyk. Artysta zaznaczył, że użycie historycznego instrumentarium sprawia, że muzyka staje się jeszcze bardziej komunikatywna. - Bardzo często o utworach XVIII wieku mówi się, że jest retoryczna i związana z mową - dodał Marek Niewiedział.

Rozmawiała Maja Kluczyńska.

Więcej w zapisie audycji.

PR24/mat.prasowe

____________________ 

Data emisji: 04.01.2019

Godzina emisji: 23:37

 

Polecane

Wróć do strony głównej