X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Weekend Kulturalny: album "Pieśni polskich powstań narodowych"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 14:20
Dzięki Agencji Muzycznej Polskiego Radia 9 listopada swoją premierę miało pięciopłytowe wydawnictwo "Pieśni polskich powstań narodowych". Album zawiera 61 najpiękniejszych i najbardziej popularnych utworów w opracowaniu znakomitego kompozytora i aranżera Włodzimierza Korcza. 
Audio
  • 23.11.18 Krzysztof Kur: „Pieśni pozwalają przekazywać pamięć o ludziach, którym zawdzięczamy niepodległość (…)”.
Okładka i płyta Pieśni polskich powstań narodowych.
Okładka i płyta "Pieśni polskich powstań narodowych".Foto: Polskie Radio

Wykonawcami wszystkich pieśni na czterech pierwszych płytach jest Filharmonia im. Romualda Traugutta – zespół założony w 1983 roku przez muzykologa śp. Tadeusza Kaczyńskiego, stawiający sobie za cel upowszechnianie i kultywowanie polskich utworów patriotycznych.

– To właśnie Tadeusz Kaczyński wyszukiwał i "wykopywał" te piosenki, docierał do pierwowzorów i oryginałów. Jego działania można uznać za początek prac nad wydanym albumem. Same płyty nagrywaliśmy przez ok. 5 lat – wskazał Krzysztof Kur, dyrektor Filharmonii im. Romualda Traugutta.   

Piąta płyta albumu zawiera 33 wersje Mazurka Dąbrowskiego w historycznych nagraniach pochodzących z Archiwum Polskiego Radia. – Są tam wykonania z początku XX wieku, które były przegrywane z wałków Edisona oraz pozytywki i kuranty zegarowe odgrywające nasz narodowy hymn. Będzie można odsłuchać również kilku ciekawostek, np. chórów dziecięcych z Korei lub Niemiec wykonujących Mazurka Dąbrowskiego z okazji różnych uroczystości – dodał dyrektor Polskiej Orkiestry Radiowej.

Pieśni zaaranżowane są na zespół instrumentalny, chór i głosy solowe. Wśród solistów znajdują się zarówno wybitni śpiewacy operowi tacy jak: Anna Lubańska , Dorota Lachowicz, Witold Żołądkiewicz, jak również znane piosenkarki: Alicja Majewska i Dorota Osińska.

– Oprócz nich wystąpił również zespół wokalny, który złożony jest z zawodowych śpiewaków, na co dzień pracujących w chórze Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie – wskazał Krzysztof Kur.

Ponadto gościem audycji był również Piotr Nagłowski. Dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia mówił o koncercie z cyklu "To, co najpiekniejsze... - Jesień", który odbędzie sie 25 listopada.

"Weekend Kulturalny" prowadziła Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/db

--------------------------

Data emisji: 23.11.18

Godzina emisji: 23.37

Czytaj także

Muzyka jako sposób wyrażania emocji i element komunikacji społecznej

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2018 08:54
Muzyka to nie tylko nuty poukładane w pewnym porządku. Żeby powiedzieć czym jest, trzeba sięgnąć do duszy człowieka. Często odzwierciedla jej stan, wprowadza w zmysłowe upojenie i wyraża tęsknotę, radość oraz smutek. Dzięki niej odzwierciedlane są uczucia i odczuwane emocje. O jej znaczeniu dla życia człowieka mówili przedstawiciele Fundacji „Muzyka jest dla wszystkich”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała album legendy polskiego jazzu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 00:10
Skrzypek, saksofonista, kompozytor, legenda jazzu. Twórczość Zbigniewa Seiferta odcisnęła mocne piętno na polskiej muzyce. 7 września ukazał się album wydany przez Agencje Muzyczną Polskiego Radia, który zawiera nagrania z koncertu z krakowskiego klubu "Pod Jaszczurami".
rozwiń zwiń