Premiera "Twojego Vincenta". Polska koprodukcja powalczy o Oscara?

2017-10-13, 16:00

Premiera "Twojego Vincenta". Polska koprodukcja powalczy o Oscara?
Plakat promujący film "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli.Foto: materiały prasowe

65 tys. obrazów, namalowanych przez 125 artystów, wykorzystano do stworzenia "Twojego Vincenta" - pierwszego filmu pełnometrażowego stworzonego w całości techniką animacji malarskiej. O produkcji, która wejdzie w piątek na ekrany kin, mówi się, że stanie w szranki o Oscary. O filmie mówił w audycji Weekend Kulturalny producent obrazu Sean Bobbit.

Posłuchaj

13.10.2017 Sean Bobbit: „Chcieliśmy się skupić na końcowym okresie życia artysty, by pokazać inną twarz Van Gogha”.
+
Dodaj do playlisty

Film, który do regularnej dystrybucji wejdzie w piątek, już przed kinową premierą zdobywa pozytywne, czasem wręcz entuzjastyczne recenzje - zarówno w kraju, jak i zagranicą. Pojawia się także wśród typów do przyszłorocznych Oscarów. Wśród faworytów do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film animowany "Twojego Vincenta" wymienia m.in. "The Hollywood Reporter". Zdaniem Seana Bobbita odbiór filmu jest jak na razie bardzo dobry.

 – Żeby zdobyć Oscara, trzeba do filmu przekonać 9 tys. ludzi. Mieliśmy małą podróż z filmem po USA, byliśmy Los Angeles, San Francisco, Nowym Jorku i Waszyngtonie, gdzie spotykaliśmy się z członkami Akademii. Odbiór animatorów był rewelacyjny, traktowali nas jak gwiazdy rocka i prosili o autografy – mówił gość Polskiego Radia 24.

Film, który jest biografią Vincenta van Gogha, przywołuje na ekran jego malarstwo, a jednocześnie opowiada o życiu artysty oraz o jego tajemniczej śmierci. Jak podkreślał producent filmu, obraz skupia się na ostatnich dniach życia Vincenta Van Gogha w Auvers.

– Malarz miał burzliwe momenty swojego życia na południu Francji, ale gdy był w Auvers, to był spokojny. Tuż przed samobójstwem wyglądał na wyleczonego z depresji i napadów szaleństwa. Chcieliśmy się skupić na tym okresie, by pokazać inną twarz Van Gogha. To prawda, że miał problemy w kontaktach z ludźmi, ale nie chodził w kółko i nie krzyczał cały czas – mówił Bobbit.

Reżyserami i współautorami scenariusza są Hugh Welchman i Dorota Kobiela. Wśród twórców filmu znaleźli się także kostiumografka Dorota Roqueplo odpowiedzialna za stroje z 1890 roku, kompozytor Clint Mansell oraz debiutujący Robert Gulaczyk, który wcielił się w filmowego Vincenta. Współautorem scenariusza do filmu jest Jacek Dehnel.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________

Weekend kulturalny w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 13.10.2017

Godzina emisji: 15:35


Polecane

Wróć do strony głównej