X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Reżyser filmów o kard. Wyszyńskim i matce Czackiej: prymas był człowiekiem wesołym, pogodnym, ciekawym

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 10:50
Okazało się, że - oprócz tego, że był posągową postacią i ważną osobą w Kościele - prymas był również zwykłym pogodnym, wesołym, ciekawym człowiekiem. Stąd się wzięła idea, żeby nagrać świadectwa osób, które jeszcze go pamiętają - mówił w Polskim Radiu 24 reżyser Piotr Górski. Gościem audycji była także siostra Agata franciszkanka z Lasek.
Prymas Polski Stefan Wyszyński podczas internowania w KomańczyNAC
Prymas Polski Stefan Wyszyński podczas internowania w Komańczy/NACFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W niedzielę o godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta msza święta beatyfikacyjna prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. W Polskim Radiu 24 w związku z tym poruszane są tematy dotyczące życia tych wielkich postaci w historii Polski, a także w historii Kościoła. O Czcigodnych Sługach Bożych można mówić pod wieloma kontami, tym razem poruszono temat filmowy. W audycji "Rozmowa kulturalna" s. Agata z zakonu ss. franciszkanek z Lasek oraz reżyser Piotr Górski mówili o filmach opisujących historie kard. Wyszyńskiego oraz matki Czackiej.

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia. Zobacz serwis specjalny

Czytaj również:

Piotr Górski stwierdził, że powstanie tych filmów, to "jedni by powiedzieli: opatrzność Boża, drudzy by powiedzieli: przypadek". Jak wyjaśnił, film o kardynale Stefanie Wyszyńskim powstał o tyle przez przypadek, że będąc u znajomego księdza poznał wieloletnią współpracownicę prymasa, która przedstawiła postać przywódcy polskiego Kościoła w nieco innej, bardziej ludzkiej strony.

- Okazało się, że - oprócz tego, że był posągową postacią i ważną osobą w Kościele - był również zwykłym pogodnym, wesołym, ciekawym człowiekiem. Stąd się wzięła idea, żeby nagrać świadectwa osób, które jeszcze go pamiętają - mówił reżyser.

Dodał, że kiedy beatyfikacja została najpierw opóźniona, a potem połączona z beatyfikacją matki Czackiej, to zorientował się, że sam wie o niej niewiele, filmów także brak. Postanowił zatem zarówno na rynku, jak i w swojej wiedzy, tę lukę uzupełnić.

1200x660-CZACKA.JPG
Róża Czacka - Niewidoma Matka Niewidomych. Serwis specjalny

Siostra Agata opowiadała o przyjaźni między Stefanem Wyszyńskim a Różą Czacką, która rozpoczęła się znajomością jeszcze w latach 40., w czasie wojny, a później przerodziła się w trwającą do końca serdeczną przyjaźń dwojga ludzi.

- Ja pamiętam księdza prymasa przyjeżdżającego (do Lasek). (...) Księdza prymasa spotykałam w Laskach, czasem w lesie, na kursie junioratu byłam wybrana do podziękowania prymasowi za kurs, czułam się uprzywilejowana. Natomiast nie znałam tak bardzo historii tych spotkań. Dowiedziałam się, że spotkali się w 1942 roku i tak sobie wyobrażam, że ta więź musiała w tamtej sytuacji, w tamtych latach, w tamtych warunkach wojennych być rzeczywiście bardzo bliska i ścisła, żeby owocowała tym, czym zaowocowała, czyli współpracą w samych Laskach w czasie wojny. A potem ta przyjaźń już przerodziła się w przyjaźń trwają, do śmierci - mówiła zakonnica.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:40 PR24_mp3 2021_09_12-08-34-52_RK.mp3 S. Agata i Piotr Górski o filmach dot. prymasa Wyszyńskiego i matki Czackiej ("Rozmowa Kulturalna" / PR24)

* * *

Audycja: "Rozmowa kulturalna"
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Goście: s. Agata (zakon sióstr franciszkanek w Laskach) i Piotr Górski (reżyser)
Data emisji: 12.09.2021
Godzina emisji: 08.35

PR24/jmo

Czytaj także

"Wezwanie do odważnego świadectwa wiary". Abp Polak o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 08:00
- Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej jest wezwaniem do przejrzystego świadectwa wiary, odważnego zmagania się z przeciwnościami oraz służby drugiemu człowiekowi - powiedział abp Wojciech Polak, prymas Polski i metropolita gnieźnieński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymowny gest papieża Franciszka. Ucałował fotografię kard. Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 08:35
Papież Franciszek otrzymał w niedzielę na pokładzie samolotu, lecącego z Rzymu do Budapesztu, portretowe zdjęcie prymasa Stefana Wyszyńskiego, który zostanie tego dnia beatyfikowany w Warszawie. Franciszek ucałował fotografię.
rozwiń zwiń