X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Cadillac 355D. Lemański w PR24: nie ma dowodów na to, że Piłsudski nim jeździł

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 10:43
Cadillac 355D to słynny samochód marszałka Józefa Piłsudskiego. Jednak historycy nie mają żadnych dowodów na to, że Piłsudski rzeczywiście jeździł tym autem. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówił Jerzy Lemański z Narodowego Muzeum Techniki. 
Cadillac 355D
Cadillac 355D Foto: https://twitter.com/MKDNiS

Samochód można oglądać w przeszklonym, podświetlonym pawilonie - przy wejściu do Parku Łazienkowskiego przy Belwederze. Obok znajduje się panel z informacjami o historii pojazdu.  

shutterstock_cadillac 1200.jpg
Samochód - symbol luksusu. Czym jeździły elity?

- Już w latach 20. nasi przywódcy jeździli samochodami z najwyższej półki. Natomiast jeśli chodzi o tego Cadillaca, tak naprawdę nie wiemy czy marszałek Piłsudski nim jeździł - podkreślił Jerzy Lemański.


Posłuchaj
22:02 PR24_mp3 2021_05_16-08-35-38.mp3 Jerzy Lemański o Cadillacu 355D (Rozmowa kulturalna)

 

- Silnik w tym samochodzie był duży, ośmiocylindrowy, o mocy 130 KM. Seria 355 z silnikami V8 oferowała aż 51 różnych modeli. Był naprawdę ogromny wybór. Samochód wybrany dla marszałka był z najwyższej półki. Było to auto po znaczącym liftingu - dodał gość PR24. 

Jak zaznaczył, "tak naprawdę Józef Piłsudski oglądał ten samochód dopiero w marcu 1935 roku, czyli dwa miesiące przed śmiercią".

- Był już bardzo schorowany. Zdawał sobie sprawę ze swojego stanu zdrowia. I wtedy wypowiedział słowa: "aleście mi trumnę kupili". Nie ma żadnego dowodu na to, że marszałek jeździł tym samochodem. W tym czasie był już na tyle chory, że nie brał udziału w defiladach czy uroczystościach. Być może raz się nim przejechał, ale mogło być też tak, że nie jeździł nim wcale - podkreślił Jerzy Lemański. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Jerzy Lemański (Narodowe Muzeum Techniki) 

Data emisji: 16.05.2021

Godzina: 8.35

bartos

Czytaj także

Przewrót majowy - o tym, jak Piłsudski chciał obalić polską sejmokrację

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 05:46
15 maja 1926 marszałek Sejmu Maciej Rataj powołał nowy rząd na czele z Kazimierzem Bartlem -  piętnasty gabinet urzędujący od czasów zakończenia I wojny światowej. Decyzja ta była skutkiem przewrotu majowego marszałka Józefa Piłsudskiego - zbrojnego zamachu stanu, który rozpoczął trzynastoletnie autorytarne rządy sanacji.
rozwiń zwiń