X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Pandemia i inne plagi". Co zagraża współczesnemu światu?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 09:05
- Procesy nihilistyczne, destrukcyjne w ostatnim czasie, w okresie pandemii, zostały wręcz wzmocnione, a nie podane w wątpliwość. Ponadto klęska nauki, nowoczesnego myślenia, którą spowodował wirus, powinna też ściągnąć człowieka z piedestału zbudowanego z pychy. Kim jesteśmy, że wybieramy się mieszkać na Marsie, a boimy się wyjść do sklepu - powiedział Jan Polkowski, pisarz i poeta, a także autor książki "Pandemia i inne plagi. Notatki marzec-lipiec 2020".
Audio
  • Jan Polkowski o książce "Pandemia i inne plagi" ("Rozmowa kulturalna")
Okładka książki Pandemia i inne plagi
Okładka książki “Pandemia i inne plagi”Foto: mat. pras.

"Pandemia i inne plagi. Notatki marzec-lipiec 2020" to dziennik Jana Polkowskiego, w którym przedstawia zagrożenia dla współczesnego świata. Obszerne fragmenty publikacji autor poświęca m.in. sytuacji dziennikarstwa.

Książka literatura pióro 1200.jpg
"Pisałem ją całe życie". Majewski o książce pt. "Ukryty język symboli"

- Żyjemy w czasach marketingu, perswazji, PR. Media w liberalnych demokracjach są sprzęgnięte z elitami gospodarczymi i politycznymi, które media kontrolują. Wszyscy mają mniej więcej te same poglądy. W związku z tym trudno oczekiwać obiektywnej informacji, walki o to, by odbiorca mógł wyrobić sobie własne zdanie, by mógł poznać wyłącznie fakty. Nie mamy z tym do czynienia, mamy za to do czynienia z nieustającym potokiem perswazji, przekonywania i straszenia - ocenił Jan Polkowski.

Zaznaczył, że nie twierdzi, iż każdy "dziennikarz jest słabym człowiekiem, ulegającym wpływom". - Każdy jednak widzi, jak wygląda chociażby telewizja. Wystarczy włączyć serwisy informacyjne w głównych stacjach, by przekonać się, że mamy trzy różne rzeczywistości, które się na ogół wykluczają, niespotykają się w żadnym punkcie - dodał pisarz.

Posłuchaj
25:23 rozmowakult11.04.mp3 Jan Polkowski o książce "Pandemia i inne plagi" ("Rozmowa kulturalna")

Inną plagą według Jana Polkowskiego jest współczesna polityka. Zwrócił uwagę, że postpolityka doprowadziła m.in. do upadku nurtów republikańskich.

- Perswazyjna moc sterowanej debaty publicznej i propagandy jest tak przemożna, że zwykły człowiek nie jest w stanie się jej przeciwstawić. Mamy więc w polityce ludzi, którzy wielokrotnie się skompromitowali, ale jeśli użyją wystarczająco dużo pieniędzy i reklamy, to w tej polityce mogą pozostać i działać. (...) Elity lewicowo-liberalne używają różnego typu instytucji do przekonywania ludzi, by akceptowali ich rządy i nie analizowali, nie dopominali się, żeby rządzący przedstawili oraz realizowali konkretny program - stwierdził rozmówca Magdaleny Piejko.

Pisarz przyznał także, że w zachodnim modelu kulturowym radykalizm żądania aborcji na życzenie rośnie. Podobnie jest z wprowadzaniem eutanazji w kolejnych krajach. - Procesy nihilistyczne, destrukcyjne w ostatnim czasie, w okresie pandemii, zostały wręcz wzmocnione, a nie podane w wątpliwość. Ponadto klęska nauki, nowoczesnego myślenia, którą spowodował wirus, powinna też ściągnąć człowieka z piedestału zbudowanego z pychy. Kim jesteśmy, że wybieramy się mieszkać na Marsie, a boimy się wyjść do sklepu - wskazał.

- Skutkiem pandemii jest jeszcze większy napływ dezinformacji i brutalnej walki koncernów o dodatkowe, nieprawdopodobne pieniądze. Z drugiej strony ludzie są też szczuci na władzę, co starają się wykorzystać Chiny czy Rosja, żeby podawać w wątpliwość demokratyczne rządy - zauważył Jan Polkowski.

Więcej w całej rozmowie. Zapraszamy do jej wysłuchania.

* * *

Audycja: "Rozmowa Kulturalna"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Gość: Jan Polkowski, pisarz i poeta 
Data emisji: 11.04.2021
Godzina emisji: 08.36

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Teologia Tolkiena". Ks. prof. Stanisław Adamiak: to bardziej książka o wierze

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 10:41
- Trochę brakuje czasem pozycji, które przybliżałyby takie problemy teologiczne, katechizmowe, w formie bardziej przystępnej, może właśnie odwołując się do przykładów, które mogą być zrozumiałe dla szerszych kręgów - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Stanisław Adamiak, autor książki "Teologia Tolkiena".
rozwiń zwiń