X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Teologia Tolkiena". Ks. prof. Stanisław Adamiak: to bardziej książka o wierze

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 10:41
- Trochę brakuje czasem pozycji, które przybliżałyby takie problemy teologiczne, katechizmowe, w formie bardziej przystępnej, może właśnie odwołując się do przykładów, które mogą być zrozumiałe dla szerszych kręgów - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Stanisław Adamiak, autor książki "Teologia Tolkiena".
Kolekcja książek J.R.R. Tolkiena
Kolekcja książek J.R.R. TolkienaFoto: Eeli Purola/Shutterstock.com

John Ronald Reuel Tolkien, autor słynnego "Władcy Pierścieni", niejednokrotnie podkreślał, że jego książka zawiera bezpośrednie odniesienia do chrześcijaństwa. Chociaż sprawa wydaje się oczywista - w końcu potwierdził ją sam autor - wiele osób poddaje dziś w wątpliwość religijne nawiązania w dziele. W "Rozmowie Kulturalnej" mówił na ten temat ks. prof. Stanisław Adamiak, autor książki "Teologia Tolkiena".

J.R.R. Tolkien Listy Zysk i S-ka 1200 .jpg
J.R.R. Tolkien: listy, które wiele tłumaczą

"Teologia w formie przystępnej"

Gość PR24 podkreślił, że genezy jego książki można doszukiwać się w konferencjach głoszonych dla duszpasterstwa akademickiego przy kościele św. Anny w Warszawie. Jak wyjaśnił, dzieł o Tolkienie jest bardzo wiele, o jego związkach z chrześcijaństwem, katolicyzmem - także. W swojej książce "Teologia Tolkiena" bardziej, niż o samym pisarzu, chciał mówić o wierze, chciał stworzyć książkę "bardziej popularną o teologii".

- Trochę brakuje czasem pozycji, które przybliżałyby takie problemy teologiczne, katechizmowe, w formie bardziej przystępnej, może właśnie odwołując się do przykładów, które mogą być zrozumiałe dla szerszych kręgów - mówił ks. prof. Stanisław Adamiak.

Czytaj również:

"Na ile dobrze znamy naukę Kościoła?"

Autor książki "Teologia Tolkiena" stwierdził, że jest naturalne, że historia Pana Jezusa znana jest dość powszechnie. Zapewne bardziej, niż historia opisana przez Tolkiena we "Władcy Pierścieni". A jednak, chociaż historie biblijne znamy, to nie wiemy często bardzo wiele o nawet wyznawanej przez nas wierze.

tolkien hobbit 1200.jpg
"Hobbit", czyli początek wielkiej czytelniczej przygody

- Nie wiem, na ile dobrze znany jest katechizm. Na ile dobrze znane jest to, czego Kościół naucza o takich sprawach, jak łaska, jak opatrzność, jak przeznaczenie, jak wolna wola. To nie są takie rzeczy, nad którymi się codziennie zastanawiamy. Czasami nad tym człowiek zaczyna się zastanawiać w sytuacji, gdy jakieś trudności w życiu przychodzą albo - nie wiem - ma za dużo wolnego czasu, bo np. na izolacji się znalazł, czy kwarantannie  - mówił dalej kapłan.

Posłuchaj
23:21 PR24_mp3 2021_03_14-08-35-47_Adamiak.mp3 Ks. prof. Stanisław Adamiak o swojej nowej książce "Teologia Tolkiena" ("Rozmowa Kulturalna" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa Kulturalna"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Gość: ks. prof. Stanisław Adamiak (autor książki "Teologia Tolkiena")
Data emisji: 14.03.2021
Godzina emisji: 08.35

PR24/jmo

Czytaj także

"Intelektualny rzecznik epoki". Czyżewski o życiu i twórczości Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 11:30
Był aktywnie zaangażowany w komunizm w Polsce, określał się jako myśliciel marksistowski, ale bardzo szybko przyszło rozczarowanie marksizmem - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Hubert Czyżewski z Centrum Badań Kopernik UJ, komentując biografię Leszka Kołakowskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jezioro Dargin" W. Chmielewskiego. Autor: historia przyjaźni, która nieoczekiwanie się kończy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 23:59
Nowa powieść Wojciecha Chmielewskiego dzieje się na Mazurach. - Pomyślałem, że dobrym kontrapunktem dla zdarzeń, które dzieją się w Warszawie będzie pewne oddalenie. Refleksja, która pozwoli bardziej wczuć się w sytuację dwóch bohaterów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 pisarz .
rozwiń zwiń