X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Na razie jest 11 odcinków, między innymi o wybitnym chemiku". Ferens o "Geniuszach i marzycielach"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 09:00
- Przeczesałam internet i biblioteki, rozmawiałam też z naukowcami z USA szukając konkretnych, wybitnych postaci i tak powstał cykl "Geniusze i marzyciele" - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Ferens, reżyserka.
Jan Czochralski, wybitny chemik, ojciec światowej elektroniki
Jan Czochralski, wybitny chemik, ojciec światowej elektronikiFoto: Foto: materiały prasowe

Tematem audycji był nowy serial dokumentalny "Geniusze i marzyciele" o polskich naukowcach i odkrywcach. To opowieść o jedenastu bohaterach sportretowanych w filmach z udziałem autorytetów i historyków z całego świata. - Na razie powstało jedenaście odcinków, ale być może kiedyś będzie sto jedenaście, ponieważ jest tyle ważnych postaci, że spokojnie swoją osobowością i historią wypełnią godzinny film - powiedziała reżyserka.

Autorski pomysł

Cykl jest autorskim pomysłem Anny Ferens, która poświęciła na ten projekt wiele lat. Stworzyła cykl przedstawiający sylwetki takich osób jak np. Henryk Magnuski, twórca walkie-talkie, Ludwik Hirszfeld, który wprowadził oznaczenia grup krwi, czy Jan Czochralski, odkrywca w obszarze krystalizacji krzemu, kładący podwaliny pod rozwój dzisiejszych technologii. To m. in. dzięki jego metodzie korzystamy z komputerów czy telefonów komórkowych.


shutterstock ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego free mkidn free 1200.jpg
"Rekompensata na rzecz uczciwej kultury". Wiceszef MKiDN nt. ustawy o statusie artysty zawodowego

- Pierwszy film pt. "Henryk Magnuski. Twórca walkie talkie" przybliża sylwetkę i dokonania Henryka Magnuskiego (1909-1978). To był zupełny przypadek, kiedy wyjechał on do USA na stypendium, by móc zapoznać się z tym, co w dziedzinie telekomunikacji dzieje się na świecie, a kiedy wybuchła wojna, nie mógł już wrócić do kraju. Z kolei po wojnie, PRL-owska propaganda nie pozwalała, by docierały jakiekolwiek informacje o tym, co polscy naukowcy robią dobrego w USA - powiedziała Anna Ferens.

Jan Czochralski

Polski inżynier był pionierem bezprzewodowej komunikacji oraz pierwszych modeli podręcznej radiostacji. Stworzył też system umożliwiający lądowanie po zmroku samolotów na lotniskowcach, który pomógł Amerykanom w czasie wojny na Pacyfiku. Bohaterami filmów będą też: Stefan Banach, Stefan Bryła, Jan Czochralski jako wybitny chemik, Ludwik Hirszfeld, Józef Hofmann, Antoni Kocjan, Kazimierz Prószyński, Zygmunt Puławski, Jan Szczepanik, Czesław i Tadeusz Tańscy.

Cykl filmów "Geniusze i marzyciele" wyprodukowały Telewizja Polska S.A. oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA). Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Posłuchaj
21:00 rozmowa31.01.mp3 A. Ferens o "Geniuszach i marzycielach" ("Rozmowa kulturalna")

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Gość: Anna Ferens (reżyserka)

Data emisji: 31.01.2021

Godzina: 08.36 

Czytaj także

"Widzi mi się trip". Pierwsza polska kobieca ekipa w "Mongol Rally"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 23:00
- Jesteśmy pierwszą kobiecą drużyną z Polski, która wzięła udział w rajdzie i ukończyła go. Wrażeń było bardzo dużo. Zaskoczenie towarzyszyło nam na każdym kroku, ponieważ wjeżdżałyśmy w inne kultury, w inne szerokości geograficzne, w inne krajobrazy - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Magdalena Gorlas. Gościem audycji była również Karolina Jonderko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Można ten serial odczytywać jako przedstawienie historii kultury w PRL-u.". Mirowski o serialu "Osiecka"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 21:26
- Nie mam przeświadczenia, że jej twórczość jest bardzo dobrze znana. My znamy najbardziej popularne hity - powiedział w Polskim Radiu 24 Mikołaj Mirowski, komentując serial o Agnieszce Osieckiej. Gośćmi audycji byli również Krystyna Różańska Gorgolewska i Tomasz Zapert. 
rozwiń zwiń