X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rekompensata na rzecz uczciwej kultury". Wiceszef MKiDN nt. ustawy o statusie artysty zawodowego

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 10:49
- Jest formą rekompensaty za bezpłatny dostęp do utworów chronionych prawem, które wykorzystujemy na różne sposoby w naszych urządzeniach, czasem nawet nieświadomi tego, że korzystamy z czyjejś pracy, np. w przypadku kiedy wykorzystujemy fotografię na pulpitach, czy grafiki w memach - mówiła w Polskim Radiu 24 Wanda Zwinogrodzka, wiceszefowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gościem audycji był także dr Janusz Janowski z Związku Polskich Artystów Plastyków.
Audio
  • Wanda Zwinogrodzka i dr Janusz Janowski o opłacie reprograficznej i statusie artysty zawodowego ("Rozmowa kulturalna" / PR24)
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoFoto: SpandowStockPhoto / Shutterstock.com

Trwają prace nad ustawą o statusie artysty zawodowego, a wraz z nią - nad aktualizacją istniejącej od wielu lat w Polsce opłaty reprograficznej. Opłata ta wzbudza szczególne emocje, a część polityków czy przedsiębiorców określa ją nowym podatkiem. O tym w "Rozmowie kulturalnej" mówili: Wanda Zwinogrodzka z MKiDN oraz dr Janusz Janowski z ZPAP.

artysta paleta malarz 1200.jpg
Ustawa o statusie artysty zawodowego

"To nie jest podatek"

Wiceszefowa resortu kultury wyjaśniła, że nazywanie opłaty reprograficznej "nowym podatkiem" jest fałszywe, ponieważ nie jest ona ani czymś nowym, ani nie jest podatkiem. Podatki trafiają do budżetu państwa lub budżetów samorządów i stamtąd są rozdzielane na różne aktywności państwa i samorządów. Tymczasem opłata reprograficzna w całości trafia od razu do związków zrzeszających artystów i to te związki redystrybuują ją już bezpośrednio do twórców.

- Opłata reprograficzna jest de facto rekompensatą na rzecz uczciwej kultury. (...) Jest formą rekompensaty za bezpłatny dostęp do utworów chronionych prawem, które wykorzystujemy na różne sposoby w naszych urządzeniach, czasem nawet nieświadomi tego, że korzystamy z czyjejś pracy, np. w przypadku kiedy wykorzystujemy fotografię na pulpitach, czy grafiki w memach, które ktoś opracował. Nawet nie myślimy, że to jakiś artysta, że to jest jego praca. To samo dotyczy oczywiście najpowszechniej odsłuchiwanej muzyki - mówiła Wanda Zwinogrodzka.

Jak wyjaśniła, pieniądze te w podobny sposób zbierane są w większości krajów na świecie. Opłata reprograficzna jest nałożona na urządzenia i nośniki, które mogą służyć do nagrywania lub odtwarzania tego rodzaju wytworów artystycznych. Problem polega na tym, że od kilkunastu lat lista produktów objętych opłatą nie jest aktualizowana, toteż dziś dotyczy sprzętów przestarzałych i rzadko używanych, jak magnetofony, czy kasety VHS.

Czytaj również:

Lobbing?

Wśród przyczyn blokowania aktualizacji opłaty reprograficznej najczęściej w mediach wymienia się lobbing producentów sprzętu elektronicznego, który miałby być nią objęty. Dr Janusz Janowski potwierdził, że to jest najbardziej prawdopodobne.

- Pamiętam, że kiedy pełniłem funkcję prezesa (ZPAP - red.) pierwszą kadencję, na samym jej początku, rządziła wówczas inna partia, zostałem powołany do takiego organu doradczego w ministerstwie, który obejmował właśnie m.in. kwestie instytucjonalne, ale także realizację ustawy o ochronie praw autorskich. I pamiętam, że na kilku spotkaniach, które się odbyły do końca tamtej kadencji - nie było to już wiele czasu - że właściwie na każdym spotkaniu odbywał się wielki bój dotyczący tej kwestii. Część zasiadających w tej radzie osób reprezentowała - można powiedzieć ogólnie - punkt widzenia tych producentów, którzy uporczywie chcą się uchylać od tej rekompensaty - mówił dr Janowski.

Posłuchaj
22:21 PR24_mp3 2021_01_24-08-35-40_Rozmowa_Kult.mp3 Wanda Zwinogrodzka i dr Janusz Janowski o opłacie reprograficznej i statusie artysty zawodowego ("Rozmowa kulturalna" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa kulturalna"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: Wanda Zwinogrodzka (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego), dr Janusz Janowski (Związek Polskich Artystów Plastyków)
Data emisji: 24.01.2021
Godzina emisji: 08.35

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wzmocni potencjały kulturowe twórców". Dyrektor NCK o programie stypendialnym "Młoda Polska"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 15:27
- Mamy tak wiele wszechstronnych i utalentowanych osób, że tak prestiżowy program jak "Młoda Polska" jest furtką do osiągnięcia sukcesu ogólnopolskiego i międzynarodowego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń