X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego. Zwinogrodzka: to pomoc dla artystów z dochodami poniżej średniej krajowej

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 10:00
Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Wanda Zwinogrodzka powiedziała w Polskim Radiu 24, że wielu artystów w naszym kraju jest w trudnej sytuacji materialnej. Ma im pomóc przygotowany w resorcie projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, którym wkrótce ma zająć się rząd.
Audio
  • W. Zwinogrodzka o statusie artysty ("Rozmowa kulturalna")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Projekt ustawy o statusie artysty zawodowego powstał w wyniku trwającej od 2017 roku debaty środowisk artystycznych reprezentujących wszystkie profesje i formy organizacyjne (stowarzyszenia artystyczne, związki twórcze, instytucje kultury itp.), ponad podziałami wynikającymi z różnic światopoglądowych czy języków sztuki. Nie jest projektem rządowym, choć powstał w wyniku Ogólnopolskiej Konferencji Kultury zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Głos artystów"

Elżbieta Cherezińska Korona śniegu i krwi 1200.jpg
"Zainteresowanie nimi zniknęło tylko na chwilę". Elżbieta Cherezińska o powieściach historycznych

- W związku z rosnącą potrzebą zadbania o kondycję artystów, zdecydowaliśmy się zainicjować debatę środowiskową na ten temat. Zależało nam by był to autentyczny głos środowiska artystów - przypomniała minister, gość PR24. Mechanizmy zaproponowane w projekcie, dają szansę na dostosowanie obowiązującego prawa, w szczególności w zakresie ubezpieczeń społecznych, do specyfiki działalności artystycznej, a także odpowiadają na szereg palących kwestii, np. dotyczących kosztów uzyskania przychodu z owej działalności.  

Na mocy nowych przepisów osoby, które uzyskają status artysty zawodowego, będą mogły ubiegać się o dopłaty do składek na ubezpieczenia społeczne. Jak mówiła Wanda Zwinogrodzka, chodzi o artystów, którzy z różnych powodów osiągają dochody poniżej średniej krajowej. Dopłaty wyniosą, w zależności od poziomu dochodów, od 20 do 80 procent.

- Po drodze, na zlecenie Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, przeprowadzono badania, które pokazały dramatyczną sytuację środowiska. Okazało się, że liczebność środowisk artystycznych to 60 tys. osób, 60 proc. tej grupy, ma dochody poniżej średniej krajowej - zauważyła minister Wanda Zwinogrodzka.

"Najlepiej mają filmowcy"

Dodała, że najgorszą sytuację mają artyści plastycy, tancerze i twórcy ludowi. Najlepsza sytuacja dotyczy filmowców. Wewnątrz każdej z tych grup zawodowych, jak zauważyła, też istnieją duże różnice. - Z tego wynika, że jest grupa artystów która zarabia bardzo dużo, ale ogromna część, zarabia bardzo mało. Wyobrażenie społeczeństwa o tym środowisku, opiera się niestety na wąskiej grupie bogatych celebrytów - powiedziała gość PR24.


Posłuchaj
22:35 _PR24_AAC 2020_12_06-08-35-27.mp3 W. Zwinogrodzka o statusie artysty ("Rozmowa kulturalna")

 


Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Gość: Wanda Zwinogrodzka (podsekretarz stanu, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Data emisji: 06.12.2020

Godzina: 08.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Projekt ustawy jest gotowy w kilku wersjach". Piotr Gliński o dekoncentracji mediów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 20:58
- Ustawa dekoncentracyjna mediów musi być zgodna z polskim i europejskim prawem. Będziemy najprawdopodobniej realizowali tę ustawę i będziemy chcieli zgodnie z prawem zmieniać polski rynek medialny, który jest w rękach dużych kapitałów zagranicznych - zapowiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń