X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Zainteresowanie nimi zniknęło tylko na chwilę". Elżbieta Cherezińska o powieściach historycznych

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 09:30
- 10 lat temu byliśmy jeszcze przed bumem zainteresowania się historią, ale Polacy zawsze sięgali po powieści historyczne - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka, Elżbieta Cherezińska.
Audio
  • E. Cherezińska o powieściach historycznych ("Rozmowa kulturalna")
Okładka powieści Korona śniegu i krwi - pierwszej części sagi o Piastach autorstwa Elżbiety Cherezińskiej
Okładka powieści "Korona śniegu i krwi" - pierwszej części sagi o Piastach autorstwa Elżbiety CherezińskiejFoto: materiały promocyjne

Elżbieta Cherezińska (ur. w 1972 r.) jest teatrologiem z wykształcenia. Mieszka w Kołobrzegu. W 2005 roku napisała wspólnie z Szewachem Weissem jego literacką biografię zatytułowaną "Z jednej strony, z drugiej strony". W 2008 roku nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwa ukazała się książka "Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum" - historia łódzkiego getta opowiadana od kulis, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno ze strony recenzentów, jak i czytelników.

"Luka na rynku"

Cherezińska21200.jpg
Cherezińska o finale cyklu o Piastach: będę tęsknić za postaciami... fikcyjnymi

- Widać wzrost zainteresowań książką historyczną, bo kiedy 10 lat temu ukazała się moja pierwsza piastowska powieść "Gra w kości", nie była ona obszerna. Po jej premierze, jeden z dziennikarzy zapytał mnie po co piszę powieści historyczne i dla kogo. Kiedy po kilku latach spotkałam się ponownie z tym samym dziennikarzem, wtedy już zadał on inne pytania, mianowicie jak ja wyczułam tę lukę na rynku pod względem deficytu książek historycznych - mówiła pisarka.

Jak podkreśliła, powieść historyczna była obecna w powszechnym obiegu, w kulturze masowej, to zainteresowanie zniknęło na chwilę. - To zniknięcie trzeba utożsamiać z sytuacją polityczną, po wojnie historia była nieustającą grą polityczną. Można było pisać wbrew reżimowi i wtedy takie zapisy nie były publikowane - mówiła Elżbieta Cherezińska.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

Posłuchaj
21:34 PR24_MPLS 2020_11_29-08-35-37.mp3 E. Cherezińska o powieściach historycznych ("Rozmowa kulturalna")

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Gość: Elżbieta Cherezińska (pisarka)

Data emisji: 29.11.2020

Godzina: 08.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wymieniam tu demografię, gospodarkę i tożsamość". Prof. Roszkowski o upadku cywilizacji Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 10:00
- Zastanawiam się, czym jest prawda, skąd cokolwiek wiemy, na czym polega dyskusja i jaki jest sens cierpienia - tak o książce "Bunt barbarzyńców" mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski. 
rozwiń zwiń