X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Doprowadzili mnie do śmiechu z elementami łez". Wojciech Tomczyk o premierze "Rodziny królewskiej"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 10:05
- "Rodzina królewska" miała ostatnio bardzo udaną premierę w Teatrze Polskiego Radia. Andrzej Mastalerz cudownie ją wyreżyserował. Wspaniali aktorzy - Joanna Jeżewska, Sławomir Orzechowski, Jarosław Gajewski... Świetnie ją zagrali. Doprowadzili mnie do śmiechu z elementami łez - co jest trudne - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Tomczyk, autor scenariuszy, dramaturg i producent.
Audio
  • Wojciech Tomczyk o swojej twórczości, sztuce i... życiu (Rozmowa Kulturalna/PR24)
Wojciech Tomczyk
Wojciech TomczykFoto: PAP/Andrzej Rybczyński
teatr - rodzina krolewska_7981.jpg
"Rodzina królewska". Rzecz o ludziach, którzy udają innych

W "Komediach" autor zmaga się w swych utworach z polskością - sięga do tkwiących w naszej kulturze metafor i archetypów, czyniąc to jednak z ożywczą, komediową świeżością. Prezentowany zbiór to dla czytelnika obfitująca w groteskę, fascynująca podróż przez często gorzkie meandry historii narodowej.

Czytaj także:

Wojciech Tomczyk jest autorem scenariuszy, producentem i dramaturgiem. W "Rozmowie Kulturalnej" opowiedział o swoim najnowszym dziele - "Komedie". 

Posłuchaj
22:31 [PR24] PR24 (mp3) 1 listopad_2020_11_01-08-35-05_for_media.mp3 Wojciech Tomczyk o swojej twórczości, sztuce i... życiu (Rozmowa Kulturalna/PR24)
Rodzina Królewska 1200 ok.jpg
"Rodzina królewska". Aktorzy o premierowym słuchowisku w Dwójce

- To są wszystko komedie, tam są bardzo dobre zakończenia. Jak sobie uświadomimy, jak się kończy "Hamlet"... Nie ma z kim rozmawiać, wszyscy odeszli. W moich utworach taki Hamlet miałby z kim rozmawiać. Należę do tych nielicznych polskich dramatopisarzy, którzy nigdy nie napisali sztuki, w której pojawia się przysłowiowy Fortinbras. Cenię sobie tę sytuację - mówił.

Dramaturg opowiedział również co nieco o swoim życiu. - Staram się oceniać siebie w sposób obiektywny. Jestem człowiekiem, który w celach relacji społecznych czy zawodowych, jest w stanie doprowadzić się do skrajnego przygnębienia... Jednak w moim życiu nie dzieje się nic przerażającego. Jest tak jak być powinno - mówił.

"To się udaje tylko najlepszym"

"Wielka improwizacja", "Rodzina królewska", "Fragment większej całości", "Komedia romantyczna" i "Zaręczyny" to tytuły pięciu sztuk Wojciecha Tomczyka, które znalazły się w "Komediach". Trzy z nich zaprezentowano jako słuchowiska w Programie 2 Polskiego Radia. Red. Magdalena Piejko zapytała autora o tą ulubioną.

- Wybrałbym chyba "Rodzinę królewską". Moim zdaniem miała ostatnio bardzo udaną premierę w Teatrze Polskiego Radia. Andrzej Mastalerz cudownie ją wyreżyserował. Wspaniali aktorzy - Joanna Jeżewska, Sławomir Orzechowski, Jarosław Gajewski... Świetnie ją zagrali. Doprowadzili mnie do śmiechu z elementami łez - co jest trudne. To się udaje tylko najlepszym, zwłaszcza, że znałem tekst. Ci aktorzy odkryli dla mnie zupełnie nowe rzeczy - powiedział.

***

Tytuł audycji: "Rozmowa Kulturalna"
Prowadziła: Magdalena Piejko
Gość: Wojciech Tomczyk (dramaturg)
Data emisji: 01.11.2020
Godzina emisji: 08.35

PR24
pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Tomczyk u Mazurka: Niziurskim ukąszono mnie podstępnie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 13:00
- On uchwycił istotę bycia nieletnim intelektualistą, czego u innych pisarzy i bohaterów nie ma. Uważam, że kult Niziurskiego, który żywi kilkadziesiąt innych osób, jest zdominowany przez ludzi czytających go w czasach, kiedy zostali przez niego inicjowani do stałego analizowania rzeczywistości, czyli do bycia intelektualistą - mówił w Dwójce pisarz, dramaturg i scenarzysta.
rozwiń zwiń