X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ukształtował mnie, był dla mnie drugą osobą po mamie". Alicja Grzymalska o Kornelu Morawieckim

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 09:30
- Kornel Morawiecki miał w sobie moc pojednawczą, potrafił rozmawiać ze wszystkimi, nikogo nie wykluczał - mówiła w Polskim Radiu 24 Alicja Grzymalska, reżyser filmów dokumentalnych.
Kornel Morawiecki
Kornel MorawieckiFoto: Fotokon/ Shutterstock

Niepokazywane wcześniej nagrania z antykomunistycznych manifestacji lat 80. i jedyne zachowane nagranie z ujawnienia się Kornela Morawieckiego latem 1990 r. znalazły się w filmie dokumentalistki Alicji Grzymalskiej "Okruchy Wolności" pokazanym na tegorocznym festiwalu "NNW" w Gdyni.

"Unikatowe zdjęcia"

- W tamtym czasie filmowałam większość wydarzeń politycznych we Wrocławiu, ale też w Warszawie. Moje zdjęcia z ujawnienia się Kornela Morawieckiego są unikatowe, sięgnęłam po nie po 30 latach - mówiła Alicja Grzymalska.


Dorota Kania EN-1200.jpg
"Jedyna kobieta na liście". Dorota Kania o powstaniu filmu "Baśka" wyświetlonego na Festiwalu NNW

Podkreśliła, że po 1989 r. nie mówiono wiele o samej "Solidarności Walczącej". - W tym czasie byłam zwolenniczką tezy, że układ w Magdalence był zdradą narodową. Mój dokument zaciera wreszcie białe plamy na mapie historii Polski - powiedziała gość PR24.

Odnosząc się do jednej ze scen w filmie "Okruchy wolności", gdy do protestujących podszedł Władysław Frasyniuk przypomniała, że manifestacja "Solidarności Walczącej" przechodziła wtedy przez Wrocław, odgrodzona przez ZOMO, jeden z jej uczestników został wtedy przejechany. Władysław Frasyniuk, jak dodała dokumentalistka, chciał wpłynąć wtedy na manifestantów, to się nie udało. Jej zdaniem nie cieszył się estymą wśród "Solidarności Walczącej". 

"Ukształtował mnie"

- Kornel Morawiecki był człowiekiem do końca wiernym swoim ideałom. Dla mnie był drugi po mojej mamie, osobą która mnie ukształtowała politycznie i ideowo - mówiła dokumentalistka. Dodała, że był on człowiekiem, który rozmawiał ze wszystkimi, nikogo nie wykluczał.


Posłuchaj
22:29 PR24_MPLS 2020_10_04-08-36-27.mp3 A. Grzymalska o K. Morawieckim i filmie "Okruchy wolności" ("Rozmowa kulturalna")

 

Alicja Grzymalska urodziła się w 1966 roku. Pochodzi z rodziny o tradycjach narodowo-niepodległościowych. Dziadek, przedwojenny oficer Wojska Polskiego urodzony na Wileńszczyźnie, służył w armii gen. Hallera w stopniu kapitana. 10 lutego 1940 roku cała rodzina została wywieziona na Syberię. Przebywali tam osiem lat. Powróciła tylko garstka.

Po studiach rozpoczęła pracę w Polskim Radiu Wrocław. Odbyła staż w polskiej sekcji Radia BBC w Londynie. Obecnie jest niezależnym producentem telewizyjnym.

Czytaj także

"Moja rodzina stała się celem ataków". Premier odpowiada Frasyniukowi

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 01:20
Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że od pewnego czasu jego rodzina stała się celem ataków ze strony Władysława Frasyniuka. Premier odniósł się w ten sposób do wypowiedzi działacza opozycji w PRL, który w rozmowie z Gazetą Wyborczą podważył zasługi śp. Kornela Morawieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z komuną walczył od 1968 roku". Córka Kornela Morawieckiego odpowiada Frasyniukowi

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 09:33
"Prawda jest taka, że Kornela Morawieckiego po jego wieloletniej działalności w podziemiu i aresztowaniu w roku 1987 Kiszczak wyrzucił za granicę po to między innymi, żeby razem z Frasyniukiem biesiadować w Magdalence" - napisała na Facebooku Anna Morawiecka, córka śp. Kornela Morawieckiego i siostra premiera.
rozwiń zwiń