X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Film o relacjach i wchodzeniu w dorosłość". Aleksandra Skowron o dokumencie "Nieletni inżynierowie"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 09:59
- Gdy babcia zapytała jedną z 5-letnich naszych widzek, o czym jest ten film, dziecko spuentowało, że ten pan, nauczyciel uczy dzieci myśleć. Bardzo mi się spodobał ten opis i myślę, że jest w tym dużo prawdy. To 5-letnie dziecko odkryło coś, co my czuliśmy - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Skowron, opowiadając o swoim filmie "Nieletni inżynierowie". Gościem "Rozmowy kulturalnej" był także Mirosław Skowron, scenarzysta i producent dokumentu.
Plakat filmu Nieletni inżynierowie
Plakat filmu "Nieletni inżynierowie"Foto: facebook.com/NieletniInzynierowie

W ubiegłym tygodniu swoją premierę miał film zatytułowany "Nieletni inżynierowie" w reżyserii Aleksandry Skowron i nominowanej do Oscara w 2005 roku Hanny Polak. Scenarzystą filmu jest Mirosław Skowron, który także produkował obraz. Muzykę do dokumentu stworzył nagrodzony Oscarem Jan A.P. Kaczmarek. W "Rozmowie kulturalnej" o filmie opowiadali jego współtwórcy: Aleksandra i Mirosław Skowron.

Film o relacjach

Dokument opowiada historię uczniów gimnazjum w Lęborku, którzy zainspirowani przez charyzmatycznego nauczyciela fizyki Ignacego Rejmaka, zabierają się za budowę specjalnego żagla który służy satelitom do tego, by bezpiecznie wchodziły w atmosferę i się w niej spalały nie pozostawiając tzw. kosmicznych śmieci.

molesta 1200.jpg
"Skandal. Ewenement Molesty". Dokument o warszawskim rapie

Czy jednak jest to film po prostu o grupie nastolatków zaangażowanych w inżynieryjny projekt? Zapytana o to reżyserka ma odmienne zdanie. - Ten film jest przede wszystkim o relacji - relacji między uczestnikami, relacji pomiędzy nauczycielem a uczniami i jest o wchodzeniu w dorosłość. Tak w skrócie mogłabym opowiedzieć film - mówiła Aleksandra Skowron.

- Gdy babcia zapytała jedną z 5-letnich naszych widzek, o czym jest ten film, dziecko spuentowało, że ten pan, nauczyciel uczy dzieci myśleć. Bardzo mi się spodobał ten opis i myślę, że jest w tym dużo prawdy. To 5-letnie dziecko odkryło coś, co my czuliśmy - dodała.

Wiek największej przemiany

Goście PR24 wyjaśnili, że na wyjątkowego nauczyciela trafili zupełnie przypadkiem, zaglądając do kolejnych klas. Kiedy go spotkali, od razu uznali, że robiąc o film nie mogą go zrobić o nim, bo zupełnie zdominuje ten obraz. Jak stwierdzili - wydaje się, że udało się zachować ostatecznie balans pomiędzy postacią charyzmatycznego nauczyciela a jego uczniami.

- Na początku bohaterami miały być dzieci. My chcieliśmy świadomie pokazać, jaka zachodzi przemiana w dzieciach między 12 a 15 rokiem życia - to jest taki okres w życiu każdego, w którym zmieniamy się najbardziej nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. My specjalnie rozpoczęliśmy zdjęcia w nowej szkole, z nowymi dziećmi, gdzie one przyszły do pierwszej klasy, wtedy jeszcze gimnazjum, nie znając ani siebie nawzajem, ani nauczycieli - mówił Mirosław Skowron.

1200_LGBT_shutterstock.jpg
Jacek Komuda: pod presją środowisk LGBT zaczęto stosować cenzurę

- Mieliśmy takie wrażenie, że dzięki temu, że między nauczycielem a tą grupą dzieci zarysowała się taka - widoczna w filmie - więź, to ta przemiana jest jeszcze bardziej podkreślona, jeszcze mocniejsza. Trafiając na innego nauczyciela, być może wyglądałoby to inaczej. Rzeczywiście Ignacy jest wyjątkowym nauczycielem, ale też trzeba podkreślić, że to jest jeden nauczyciel na milion. Takich nauczycieli jest w Polsce więcej - dodał.

Posłuchaj
24:31 PR24_MPLS 2020_09_13-08-35-07_RK.mp3 Aleksandra i Mirosław Skowron o filmie "Nieletni inżynierowie" ("Rozmowa kulturalna" / PR24)

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa kulturalna"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: Aleksandra i Mirosław Skowron (reżyserka i scenarzysta filmu "Nieletni inżynierowie")
Data emisji: 13.09.2020
Godzina emisji: 08.35

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Majka Dłużewska: 10 lat po katastrofie smoleńskiej serce nadal mi pęka

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 21:27
Czego oczekujemy w świecie kultury w 2020 roku? - Osobiście chciałabym zobaczyć filmy smoleńskie, które robili moi koledzy i ja, a które są jakoś niechętnie pokazywane w telewizji - mówiła w Polskim Radiu 24 Majka Dłużewska. Reżyser oświadczyła, że oczekuje także kroków prawnych w związku ze spektaklem "Klątwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To dramat dla całej branży". Jak koronawirus zmieni świat kultury?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 09:00
- To cios dla całej branży filmowej. Zawieszono wiele produkcji, odwołano premiery kinowe, wielu artystów pozostało bez środków - wskazywali w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski (dokumentalista, dyrektor festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, pomysłodawca warsztatów scenariuszowych online) oraz reżyser Grzegorz Pacek.
rozwiń zwiń