X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Skandal. Ewenement Molesty". Dokument o warszawskim rapie

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 10:55
- Zawsze chciałem pokazać historię z punkty widzenia normalnych ludzi. Paradoksalnie, to właśnie ci artyści, chłopaki z Ursynowa, byli wtedy normalnym ludźmi. Chciałem pokazać jak oni zareagowali na zmianę w Polsce czy na świecie, jak sami się zmienili - mówił w Polskim radiu 24 Bartosz Paduch, reżyser filmu.
Kadr z filmu Skandal. Ewenement Molesty
Kadr z filmu "Skandal. Ewenement Molesty"Foto: mat. promocyjne

Kilku chłopaków z warszawskiego Ursynowa zafascynowanych MTV i rapem zza wielkiej wody zakłada w 1995 r. skład Mistic Molesta i nagrywa pierwszą płytę "Skandal", która ukazuje się w 1998 r. Chuligański rap w ich wykonaniu trafił na półki sklepowe i od razu stał się hitem.

1200_Psy_mat_pras.jpg
"Psy 3. W imię zasad". "Kultowość tej serii opiera się na opowieści"

Molesty słuchali wszyscy. Wtedy nie było jeszcze wiadomo, że ich muzyka odmieni polską scenę hip-hopową a oni sami staną się głosem młodego pokolenia. 

Bartosz Paduch przypominał, że czasy o którym opowiada film, lata 90. Były pełne nieznanych wcześniej wyzwań i pytań, przed jakimi stawało całe społeczeństwo. - Nie zdajemy sobie sprawy co się działo w tamtych latach, dopiero zadajemy sobie pytania, dopiero po dwudziestu czy więcej latach mamy perspektywę, pozwalająca to dostrzec. Mam nadzieję, że tych filmów, opowiadających o tamtych latach będzie więcej. Mam w planach zarówno dokumentalne, jak i fabularne opowieści - mówił gość audycji.


Posłuchaj
20:28 _PR24_AAC 2020_08_16-08-38-31.mp3 16.08.2020 (Polskie Radio 24 / Rozmowa Kulturalna)

 

- To nie był łatwy czas, ludzie musieli nauczyć się żyć na nowo. Ciężko było w latach 90. oczekiwać, że ktoś powie jak żyć, pokaże drogę, nasi rodzice też się tego wtedy uczyli. Dzieci były pozostawione w tym same sobie, musiały same odnaleźć klucze do tej sytuacji - mówił Bartosz Paduch.

Więcej w nagraniu audycji, zapraszamy do wysłuchania. 

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Gość: Bartosz Paduch

Data emisji: 16.08.2020

Godzina emisji: 8.35

PR24/ka

Czytaj także

"Przypomnimy, że udało się obronić cywilizację". Kodymowski o koncercie w przededniu rocznicy Bitwy Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 09:35
- Koncert będzie skupiskiem różnorodnych gatunków muzycznych, ale idea dotyczyć będzie wolności - mówił w Polskim Radiu 24 muzyk, Jędrzej Kodymowski. Gościem audycji był też dyrektor CSW, dr Piotr Bernatowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Komuda: pod presją środowisk LGBT zaczęto stosować cenzurę

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 10:05
- Opowiadanie było swoistą prowokacją, to była satyra na współczesną Polskę, na wizję, którą kolportują głównie lewicowe media, strasząc, jakoby jesteśmy ciemnogrodem, miejscem, w którym rządzi hołota, które trzeba nawrócić na światłe europejskie wartości - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Komuda, pisarz, autor opowiadania "Dalian, będziesz ćwiartowany" opublikowanego w "Nowej Fantastyce".
rozwiń zwiń