X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Jacek Komuda: pod presją środowisk LGBT zaczęto stosować cenzurę

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 10:05
- Opowiadanie było swoistą prowokacją, to była satyra na współczesną Polskę, na wizję, którą kolportują głównie lewicowe media, strasząc, jakoby jesteśmy ciemnogrodem, miejscem, w którym rządzi hołota, które trzeba nawrócić na światłe europejskie wartości - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Komuda, pisarz, autor opowiadania "Dalian, będziesz ćwiartowany" opublikowanego w "Nowej Fantastyce".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/M.Moira

Jacek Komuda to pisarz i historyk specjalizujący się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Jest autorem książek i esejów na temat kultury sarmackiej. Opowiadanie "Dalian, będziesz ćwiartowany!" autorstwa Jacka Komudy spotkało się z krytyką środowisk LGBT.

shutterstock_lgbt-1200.jpg
"Nowa Fantastyka" przeprasza środowiska LGBT. Jacek Komuda: ja nie zamierzam nikogo przepraszać

Tekst ukazał się w lipcowym wydaniu "Nowej Fantastyki". Redakcja wydała oświadczenie, w którym przeprasza za publikację, wskazując, że w obecnych realiach politycznych był to "błąd".

Jak wyjaśniał Jacek Komuda, opowiadanie było świadomą prowokacją. - To satyra na współczesne lewicowe elity, które bardzo nienawidzą naszego kraju, które zrobiłyby wszystko, aby dostać się na Zachód i tam żyć, z daleka od "polskiej hołoty". Ten Zachód natomiast, poprzez manipulacje nimi, usiłuje realizować w Polsce swoje interesy. To było, jak sądzę, największym problemem tego opowiadania - mówił autor.


Posłuchaj
22:01 _PR24_AAC 2020_08_09-08-35-49.mp3 09.08.2020 Jacek Komuda (Polskie Radio 24 / Rozmowa Kulturalna)

 

"Redakcja de facto zapowiedziała wprowadzenie cenzury"

- Jednak nie cała agresja była jednak wymierzona we mnie, burza rozpoczęła się po tym, jak redakcja "Nowej Fantastyki" przestraszyła się negatywnych opinii i skapitulowała, przeprosiła za tekst, który sama dopuściła do publikacji, oznajmiła także, że dopilnuje, aby takie teksty nie ukazały się w przyszłości, czyli de facto zapowiedziała wprowadzenie cenzury - dodał gość audycji.

- "Fantastyka" Było to pismo oparte na tradycjach wprowadzonych m.in. przez redaktora Macieja Parowskiego, który dopuszczał różne, często bardzo konserwatywne poglądy autorów, nie cenzurował ich, były tam zróżnicowane teksty, bardzo niezależne. "Fantastyka" wyrosła z nurtu wolnościowego, została utworzona w 1982 r. To było okno na świat. Gdy nie można było pisać normalnej literatury, wielu autorów w tej konwencji pisało satyry. Ta tradycja została złamana, teraz okazało się, że pod presją środowisk LGBT można stosować cenzurę, to oburzyło czytelników i internautów - podkreślił Jacek Dukaj.

Wielu twórców i publicystów wystosowało list otwarty w obronie Jacka Komudy, podpisali się pod nim m.in. Jacek Dukaj, Jacek Piekara czy Andrzej Pilipiuk. - Wolność słowa i swoboda wypowiedzi artystycznej to wartości, które uznajemy za nadrzędne, co więcej, są one w Rzeczpospolitej gwarantowane przez Konstytucję. Sprzeciwiamy się politycznym ingerencjom w treść przekazu artystycznego - pisali w liście.

Więcej w nagraniu audycji, zapraszamy do wysłuchania. 

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Gość: Jacek Komuda

Data emisji: 9.08.2020

Godzina emisji: 8.35

PR24/ka

Czytaj także

Robert Tekieli o zamieszkach po zatrzymaniu aktywisty LGBT: trwa rewolucja kulturowa

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 09:15
- Ci ludzie dążą do dominacji symbolicznej, chcą doprowadzić do tego, by w Polsce było jak w krajach Zachodu, gdzie mową nienawiści stało się cytowanie Biblii. Mamy do czynienia z bardzo mocnym atakiem na Kościół, rodzinę i państwo narodowe. Pytanie, czy polskie państwo ma strategię walki z rewolucją kulturową - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli, publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reszczyński o protestach ws. Michała Sz.: środowiska LGBT chcą wywalczyć bezkarność

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 15:15
- Te środowiska walczą o równość dla siebie, ale to pojęcie obowiązuje wszystkich, jeśli chodzi o prawo. Jeśli prawo zostanie złamane, zostanie dokonane przestępstwo, zniszczone mienie, nastąpi profanacja symboli kultu religijnego, to nie ma znaczenia, kim jest ta osoba, prawo wymaga reakcji ze strony państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński. W dyskusji udział wzięli również Andrzej Rafał Potocki i Adam Borowski.
rozwiń zwiń