X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Bujna osobowość". Grzegorz Musiał o Tamarze Łempickiej

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 09:30
- Usiłowała pogodzić dwa światy i udało jej się to, bo była zdeterminowana. Jej sztuka była wyjątkowa - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Musiał, lekarz, poeta, pisarz i autor książki "Ja, Tamara". 
Obraz olejny artystki malarki Tamary Łempickiej Młoda dziewczyna.
Obraz olejny artystki malarki Tamary Łempickiej "Młoda dziewczyna".Foto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

Gość PR24 mówił o swojej powieści i największej polskiej malarce, Tamarze Łempickiej (1898 – 1980). - Tematem zająłem się z powodu jej bujnej osobowości, a kiedy ujrzałem w metrze w Londynie w 1975 roku plakat, zaniemówiłam. Okazało się, że do Londynu przyjechała wystawa. Pamięć tego wydarzenia odezwała się w 2000 roku - powiedział.

Przypomniał, że malarstwo Tamary Łempickiej spotkało się z pozytywnym odbiorem, a ona sama stała się sławna jako portrecistka. Tworzyła, jak mówił gość PR24, wyidealizowane portrety i akty o lekko kubicznych formach i nasyconych barwach.

"Osobowość buntownicza"

Babylon Berlin.jpg
"Aria czy barbaria". Seriale jako narzędzie kształtowania polityki historycznej

- Tamara Łempicka była podwójna, a jej wykładnia filozofii artystycznej też była podwójna. Pochodziła ona z bogatej burżuazji, była kapitalistką, ale żyła w niej też osobowość buntownicza właśnie artystyczna. Była więc artystką rasową, z jednej strony spędzającą wakacje w Nicei obwieszona bogactwem, a z drugiej strony, szukającą swojej indywidualnej tożsamości - podkreślił pisarz.


Posłuchaj
22:47 _PR24_AAC 2020_07_05-08-35-01.mp3 G. Musiał o powieści "Ja Tamara" ("Rozmowa kulturalna")

 

"Była świadkiem okrucieństw"

- Gdy miała już 20 lata widziała dużo okropieństw. Można śmiało powiedzieć, że była antykomunistką, widząc co robią bolszewicy. Zapłaciła wysoką cenę za to by ocalić męża, to była zdrada małżeńska - mówił autor książki.


Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadząca: Magdalena Piejko

Gość: Grzegorz Musiał (lekarz, pisarz)

Data emisji: 05.07.2020

Godzina: 8.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemysław Ptaszyński: pierwsze działania artystyczne rysunku pojawiły się ok. 15 tys. lat temu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 10:02
- Rysunek to zjawisko, którego geneza przenosi nas co najmniej 15 tys. lat wstecz. Pierwsze rysunki były tak naprawdę malowidłami naskalnymi - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Ptaszyński, organizator plenerów rysunkowych, nauczyciel, a także właściciel pracowni rysunku i malarstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tam warto spędzić wakacje". Izabela Wolniak o polskiej wsi

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 09:31
- Polska wieś to miejsce, gdzie warto spędzić wakacje - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Izabela Wolniak (Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi). - Wszystkie regiony Polski są niezwykle zróżnicowane - dodała.
rozwiń zwiń