X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Przede wszystkim prowokuję". Rafał Ziemkiewicz o książce "Cham niezbuntowany"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 13:25
- Prowokuję dlatego, że słowo "cham" jest ulubioną obelgą Polaków. Wszyscy w Polsce okładają się chamem - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Ziemkiewicz, autor książki "Cham niezbuntowany".
Audio
  • Rafał Ziemkiewicz o książce "Cham Niezbuntowany” (Rozmowa kulturalna)
Rafał Ziemkiewicz
Rafał Ziemkiewicz Foto: PR24/TB

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że chamem Andrzej Lepper nazywał Leszka Balcerowicz, a Leppera wszyscy tak określali. - Chamem Lech Wałęsa nazywał Aleksandra Kwaśniewskiego. Tego pierwszego określali tak jego przeciwnicy. To słowo przestało cokolwiek znaczyć, poza tym, że zaznacza obecną w naszej mentalności wyższość jednych Polaków nad drugimi. Zupełnie zresztą nieuzasadnioną, ale będącą częścią naszego myślenia. Pogardę na siebie samych - powiedział Rafał Ziemkiewicz.

- To jakby w USA wszyscy mówili do siebie "czarnuchu". W dodatku w tej Ameryce nie byłoby już białych, bo wszyscy by wyginęli. Hitler ze Stalinem, wymordowali wszystkich, zostaliby tylko Afroamerykanie, którzy zwracaliby się do siebie z pogardą. Stąd tytuł "Cham niezbuntowany". Gdyby książka nosiła tytuł "Studia na współczesną polską mentalnością", to jej szanse sprzedażowe oceniłbym znacznie gorzej - dodał publicysta. 

Narodowa mentalność

Rafał Ziemkiewicz przyznał, że jego książka jest "trochę o wszystkim". - To książka z czasów Google'a. Odsyła do innych rzeczy, a ja staram się nie brnąć w szczegóły. Nie chciałem tej książki przeciążać, raczej potraktować naszą narodową mentalność, podsumować i pokazać z różnych stron - tłumaczył.  

Podkreślił przy tym, że jeżeli będziemy mierzyć swoją wartość stosunkiem do mniejszości i kobiet, to okazuje się, że stoimy dużo wyżej od państw, które nas pouczają. - Homoseksualizm w Polsce nigdy nie był penalizowany, a kobiety już 1918 roku uzyskały wszystkie prawa, co na Zachodzie miało miejsce dopiero w latach 60. XX wieku. Również opowieść o polskim antysemityzmiem jest stertą bredni - zauważył gość Polskiego Radia 24. 

Premiera książki "Cham niezbuntowany" będzie miała miejsce 29 maja. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Gość: Rafał Ziemkiewicz 

Data emisji: 24.05.2020

Godzina emisji: 8.33

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rafał Ziemkiewicz: rewolucja LGBT jest powtórzeniem rewolucji leninowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 08:30
- Rewolucja LGBT jest dokładnym powtórzeniem rewolucji leninowskiej, ale bardziej w wersji Gramsciego niż Stalina. Jednym z jej elementów jest etapowanie. O tym mówił Paweł Rabiej, który stwierdził, że jest zwolennikiem etapowania właśnie - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Rafał Ziemkiewicz.
rozwiń zwiń