X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"To dramat dla całej branży". Jak koronawirus zmieni świat kultury?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 09:00
- To cios dla całej branży filmowej. Zawieszono wiele produkcji, odwołano premiery kinowe, wielu artystów pozostało bez środków - wskazywali w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski (dokumentalista, dyrektor festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, pomysłodawca warsztatów scenariuszowych online) oraz reżyser Grzegorz Pacek.
Audio
  • Grzegorz Pacek i Arkadiusz Gołębiewski o wpływie koronawriusa na świat kultury oraz o warsztatach scenariuszowych (Rozmowa Kulturalna)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Shvaygert Ekaterina

bezkrólewie1200.jpg
"Warto przypomnieć sobie, że są sprawy ważne i ważniejsze". Wojciech Tomczyk o "Bezkrólewiu" w Teatrze Telewizji

Czas pandemii to trudna próba dla nas wszystkich. - Wiem, że plany filmowe wielu moich kolegów są w sytuacji tragicznej. Cierpi nie tylko świat kultury, ale wszyscy Polacy, cała planeta - mówił w Polskim Radiu 24 reżyser Grzegorz Pacek.

- To okazja, aby zastanowić się i przedefiniować nasze paradygmaty, podejście do cywilizacji, do życia - wskazywał.

Arkadiusz Gołębiewski zwracał uwagę, że to dramat dla całej branży filmowej. - Wiele produkcji zostało przerwanych i zawieszonych. Wielu artystów zostało bez środku. Państwowe instytucje uruchomiły wiele programów, które mają ich wesprzeć - mówił.

- To czas na zastanowienie się nie tylko nad tym jak będzie wyglądała produkcja, ale również nad samą tematyką filmową - dodał.

1200_teatr_shutterstock.jpg
"Rozmowa kulturalna". Sytuacja środowiska teatralnego w czasie pandemii koronawirusa

"To czas, aby szukać tego, co ważne"

Czy w czasie pandemii wygrają seriale wielkich platform streamingowych i filmu komentujące obecną rzeczywistość? - Sam się nad tym zastanawiam, bo siedzę i piszę, zastanawiam się nad własnymi projektami. Trudno uciec od kontekstu. Wszystko to, o czym mówiliśmy do tej pory, ukazuje się teraz w innym świetle. Z drugiej strony zastanawiam się nad tym, czy wszystkie filmy muszą komentować naszą rzeczywistość - mówił.

- Wydaje mi się, że świat nie wróci już na dawne tory. Zmieniła się świadomość ludzi. Okazało się, że zyski i pogoń nie wiadomo za czym to nie to, o czym marzyliśmy - dodał gość Magdaleny Piejko.

zenek1200.jpg
Czy w Polsce nie wolno robić filmów o disco-polo? Jan Hryniak o obrazie "Zenek"

Również wg Arkadiusza Gołębiewskiego jesteśmy w czasie, który zmusza do głębokiego zastanowienia się nad inspiracjami i samą tematyką, o której będą chcieli mówić twórcy. - Zaczęliśmy mówić językiem wydumanym i zajmować się tematami polityczno-ideologicznymi, zwłaszcza w Europie. Teraz pytamy "co nas to obchodzi". Skupiamy się na wartościach, na rodzinie

- Pandemia skłania do tego, abyśmy szukali tego, co naprawdę jest dla nas ważne - dodał.

W drugiej części tematem rozmowy były organizowane przez warsztaty scenariuszowe online, których pomysłodawcom jest Arkadiusz Gołębiewski. Warsztaty odbędą się w połowie czerwca.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Gość: Grzegorz Pacek (reżyser​), Arkadiusz Gołębiewski (dokumentalista, dyrektor festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, pomysłodawca warsztatów scenariuszowych online)

Data emisji: 10.05.2020

Godzina emisji: 8.33

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak ocalić świat na małej scenie? Zofia Uzelac oraz Dorota Segda

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 22:30
- Bierzemy pod uwagę fakt, że nie wrócimy do Akademii już do końca wakacji. Staramy się tak pracować, żeby studenci zyskiwali z tych zajęć jak najwięcej - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Dorota Segda, rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Z kolei zdaniem Zofii Uzelac, dziekan Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi "studenci czwartego roku są w bardzo trudnej sytuacji".
rozwiń zwiń