X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Żyliśmy w wielkiej przyjaźni". Wspomnienia ks. Bogusława Kowalskiego o ks. Piotrze Pawlukiewiczu

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 10:03
Ksiądz Piotr Pawlukiewicz był znanym rekolekcjonistą i duszpasterzem akademickim. Przez wiele lat głosił kazania m.in. dla studentów w warszawskim kościele św. Anny. Zmarł 21 marca. Na antenie Polskiego Radia 24 duchownego wspominał ks. Bogusław Kowalski, proboszcz katedry warszawsko-praskiej. - Ks. Piotra traktowałem jak rodzonego brata - powiedział.
Audio
  • Wspomnienia ks. Bogusława Kowalskiego o ks. Piotrze Pawlukiewiczu ("Rozmowa kulturalna")
Ks. Piotr Pawlukiewicz prowadzący rekolekcje wielkanocne dla parlamentarzystów
Ks. Piotr Pawlukiewicz prowadzący rekolekcje wielkanocne dla parlamentarzystów Foto: PAP/Paweł Kula

Ks. Piotr Pawlukiewicz studiował teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, homiletykę w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i retorykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1996-1998 był redaktorem naczelnym Radia Józef w Warszawie. Głosił homilie w kościele Świętego Krzyża w Warszawie podczas transmitowanej przez radio mszy o godz. 9.00.

morawiecki_1200.jpg
Premier: niezwykle ceniłem ks. Pawlukiewicza, jego homilie trafiały prosto w serce

- Po wpisach wyrażających tęsknotę za ks. Piotrem widać, jak wielu ludziom był potrzebny. Wśród tych głosów przebijają się dwa główne motywy: uratował mi życie, dzięki niemu nawróciłem się. Wiele osób pisze również o tym, że uratował komuś rodzinę i małżeństwo. Miał wyjątkowy dar podawania ewangelicznego chleba w bardzo atrakcyjny, zwłaszcza dla młodych ludzi, sposób. Dzięki temu wymagania Jezusa stawały się czymś pociągającym, a nie siermiężnym i przytłaczającym - wskazał ks. Bogusław Kowalski.

"Można było słuchać i słuchać"

Ks. Pawlukiewicz współpracował również z Radiem Plus Warszawa, gdzie prowadził m.in. audycję "Katechizm Poręczny", poświęconą odpowiedziom na pytania słuchaczy o praktyczne aspekty wiary. Rekolekcje głosił w wielu miastach Polski, a także dla środowisk polonijnych, między innymi w Chicago, Sztokholmie, Londynie, Dortmundzie, Zurychu, Bernie, Rzymie i Budapeszcie.

1200_ks_Pawlukiewicz_PAP.jpg
"Jego homilie przyciągały do kościołów tłumy". Zmarł ks. Piotr Pawlukiewicz

- Podkreśla się, że jego nauki miały niesamowity wydźwięk. Nawet osoby, które przyznają, że nie są szczególnie mocno uduchowione, mówią, że trudno oderwać się od jego kazań. Można ich słuchać i słuchać, o co dziś nie jest łatwo. Zawsze był bardzo naturalny, genialnie łączył życie z ewangelią, nieustannie podawał różne przykłady i porównania. Właśnie to robiło na odbiorcach ogromne wrażenie - przypomniał ks. Kowalski.

Ludzka życzliwość i uwielbienie

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę na skromność ks. Pawlukiewicza, który był wręcz zawstydzony swoją popularnością i tym, jak był odbierany przez wiernych, tą ludzką życzliwością w jego kierunku.

- Pamiętam jak przyjechał do mnie na obiad po jednej ze mszy i opowiedział, że po wyjściu z kościoła spotkał kobietę z bukietem kwiatów, która chciała podziękować mu za kazanie. Przyznał, że aż łzy mu napłynęły do oczu. Jednak chyba nie zawsze zdawał sobie sprawę z tego, jak ludzie go kochają - powiedział ks. Bogusław Kowalski.

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"
Prowadzący: Magdalena Piejko
Gość: ks. Bogusław Kowalski, proboszcz katedry warszawsko-praskiej
Data emisji: 12.04.2020
Godzina emisji: 08.32

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odprawiono mszę św. w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza [ZAPIS TRANSMISJI]

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 20:00
W kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie została odprawiona msza święta w intencji zmarłego 21 marca księdza Piotra Pawlukiewicza, kapłana archidiecezji warszawskiej, znanego duszpasterza akademickiego i rekolekcjonisty. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Andrzej Majewski: odkryjmy radość ze spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 07:35
- Pamiętajmy, że nieważne w jak trudnej sytuacji się znajdujemy, to nigdy nie jesteśmy sami. Towarzyszy nam Bóg, który objawił się jako miłosierny ojciec - powiedział ks. Andrzej Majewski, szef Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia, który mówił jak można przeżyć Święta Wielkanocne w dobie pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń