X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Rozmowa kulturalna". Sytuacja środowiska teatralnego w czasie pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2020 09:30
- Dostosowujemy się do pandemicznej rzeczywistości. Ważne jest zwłaszcza to, by artyści dalej zarabiali. Nie stać nas na trwonienie talentów - powiedziała w Polskim Radiu 24 Elżbieta Wrotnowska-Gmyz z Instytutu Teatralnego. Gościem audycji był również dr Jarosław Cymerman, teatrolog.
Audio
  • Elżbieta Wrotnowska-Gmyz i dr Jarosław Cymerman o problemach i wyzwaniach teatru w dobie koronawirusa ("Rozmowa Kulturalna")
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Oleksandr Nagaiets

Goście audycji rozmawiali o tym jak radzi sobie teatr w czasie pandemii koronawirusa. - Dostosowujemy się do pandemicznej rzeczywistości. Przekształcamy część naszych projektów na formę online. Będziemy kontynuować w sieci m.in. nasz cykl spotkań z aktorami. Sytuacja zmusza nas także do tworzenia projektów internetowych. Myślimy także o warsztatach fotograficznych w formie online - mówiła Elżbieta Wrotnowska-Gmyz.

Powrót z dalekiej podróży

BALLADYNA_GENERALNA teatr słowackiego 1200.jpg
Balladyna w Messengerze. Spektakl, który obejrzymy przez komunikator

- Sytuacja kryzysowa ukazała także niezwykłe bogactwo zasobów kultury, które mamy w sieci. Skorzystały z tej szansy teatry, które zapraszają na pokazy online. Twórcy z dnia na dzień stracili jednak źródło utrzymania i musimy sobie z tym poradzić - przyznała.

- W tym roku pozyskane fundusze chcemy przeznaczyć na środowisko teatralne, które wymaga pomocy. Ważne jest, by trafiła ona do artystów jak najszybciej. Chcemy także zaprosić przedstawicieli środowiska artystycznego i związki zawodowe do pracy nad jak najlepszymi rozwiązaniami w tym kryzysowym czasie - dyrektor Instytutu Teatralnego.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Jasina: model dystrybucji filmów się przebudowuje. Przetrwają platformy cyfrowe

Jej zdaniem "teatr będzie wracał z bardzo dalekiej podróży. Trzeba kibicować nowym inicjatywom. Ważne jest to, by artyści na tym zarabiali. Nie stać nas na trwonienie talentów. Chodzi też o to, by utrzymać i pozyskać nowych widzów dla teatru".

"Teatr przeżył niejedną epidemię"

- Teraz brakuje nam teatru. To forma sztuki, która opiera się na kontakcie człowieka z człowiekiem i aktora z widzem. Jeśli nawet oglądamy teatr na żywo w internecie, to inny teatr. Można mówić o eksplozji i przejściu teatru do sieci, co świadczy o tym, że potrzeba teatru jest i zaczynamy doceniać jego obecność w przestrzeni publicznej zwłaszcza wtedy, gdy nie możemy do niego pójść - zaznaczył dr Jarosław Cymerman.

Maski teatr 1200.jpg
Studia aktorskie. Konsultuj się online

- Aktorzy to grupa najbardziej pokrzywdzona w tej sytuacji. Życie teatralne niestety stanęło. W tej sytuacji ważne jest, by wszelka pomoc była adresowana do tych, którzy żyli od umowy do umowy. Szczególnie ważne, kiedy nie możemy normalnie pójść do teatru jest to, by nasza solidarność okazywana była także poprzez zainteresowanie. Dla teatru ważne jest poczucie, że są ludzie, którzy czekają na to, aż  teatr wróci do normalnego funkcjonowania - zwrócił uwagę.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Koronawirus a branża filmowa. Kryzys czy nowe rozdanie?

Gość Polskiego Radia 24 uważa, że "powrót do normalności będzie długi i skomplikowany. Teatr przeżył niejedną epidemię, ale w tej chwili mamy teatr w sieci i ciągle nie mamy formuły udostępniania sztuk teatralnych za pieniądze. Nie chodzi tylko o to, by były dostępne nagrania, ale o to, by teatr był realnie internetowy".

W audycji również wspomnienie Zbigniewa Raszewskiego, patrona Instytutu Teatralnego, który 5. kwietnia obchodziłby 95. urodziny.

Tu znajdziesz inne audycje z cyklu: >>>>"Rozmowa Kulturalna"

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Rozmowa Kulturalna"
Prowadząca: Magdalena Piejko 
Goście: Elżbieta Wrotnowska-Gmyz (dyrektor Instytutu Teatralnego), dr Jarosław Cymerman (zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego)
Data emisji: 05.04.2020
Godzina emisji: 08.35

PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kina, teatry, opery, filharmonie i muzea w Polsce zamknięte z powodu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 12:00
- Rząd zdecydował o zawieszeniu od czwartku funkcjonowania instytucji kultury - teatrów, oper, filharmonii, muzeów, kin i sieci kinowych oraz uczelni i szkół artystycznych wszystkich szczebli - poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń