Rozmowa Kulturalna. Kaszpirowski i "homo sovieticus"

2020-03-01, 09:00

Rozmowa Kulturalna. Kaszpirowski i "homo sovieticus"
okładka książki. Foto: mat. prom.

- Przez 30 lat nikt nie zadał sobie trudu kompletnego opisania tej postaci. Nikt nie poszukał odpowiedzi, nie zapytał, kim był, kim jest Anatolij Kaszpirowski? Kto go przysłał? A może nikt go nie przysyłał? – powiedział w Polskim Radiu 24 Gabriel Michalik, autor książki "Kaszpirowski. Sen o wszechmocy".

Posłuchaj

Gabriel Michalik: Anatolij Kaszpirowski to był człowiek nie wiadomo skąd, a cieszył się poparciem najważniejszych instytucji państwowych. (Rozmowa Kulturalna / PR24)
+
Dodaj do playlisty

Odin, dwa, tri… Kto nie pamięta telewizyjnych seansów, w których Anatolij Kaszpirowski "leczył" miliony Polaków?

Rosyjski psychiatra zaczynał jako jeżdżący po kołchozach specjalista od "numerów z hipnozą", niedługo potem zahipnotyzował całą, dopiero co uwalniającą się z cienia Imperium Polskę. Jakim cudem z honorami przyjmowali go Paulini na Jasnej Górze i Lech Wałęsa? Co o kondycji psychicznej Polek i Polaków mówi tamta nagła potrzeba masowych cudów?

"Na antenę telewizji trafia człowiek znikąd"

Gabriel Michalik, autor bestsellerowej biografii Danuty Szaflarskiej "Jej czas", zabiera nas w podróż od Ukrainy po Izrael, w trakcie której odsłania tajemnice Czerwonego Maga. To nie tylko biografia kontrowersyjnego hipnotyzera i skutecznego negocjatora ratującego życie setek zakładników przetrzymywanych przez terrorystów. To również odkrywcze spojrzenie na wojnę z religią w epoce komunizmu i jej odrodzenie po rozpadzie ZSRR. A także na polską transformację i pogrążony w ideowym chaosie współczesny świat.

Gość audycji przypomina, że w latach 1989-1990 telewizyjne seanse hipnozy oglądało 60 proc. Polaków. Kaszpirowski był gwiazdą popkultury i w naszym kraju, i w Związku Radzieckim. W tamtych czasach spotykał się z wielkimi tego świata. Zażyłą znajomość z hipnotyzerem nawiązał przyszły prezydent RP Lech Wałęsa oraz najwyżsi hierarchowie polskiego kościoła.

"W czasie programów Kaszpirowskiego wyludniały się ulice"

Gabriel Michalik mówił w PR24 także o okolicznościach tego, że na antenę telewizji w 40-milionowym kraju trafia człowiek znikąd. Przywołuje opinie autorytetów - w najważniejszych polskich pismach o Kaszpirowskim pisało się, jako o fenomenie medycznym i socjologicznym.

Gość PR24 podkreślał ponadto, że przez te prawie 30 lat mało kto zadawał sobie pytanie, co się działo z Polakami tamtych czasów? Dlaczego w czasie programów Kaszpirowskiego wyludniały się ulice? Dlaczego obecność "czerwonego Maga" była dla milionów Polaków tak ważna?

"Kaszpirowski. Sen o wszechmocy" czyli jak udało się zahipnotyzować Polskę

- Brak kompletnego opracowania tego tematu mnie zdumiał. 30 lat temu, u progu dzisiejszej Polski, do jedynej wówczas istniejącej telewizji, o ogromnym zasięgu, wpuszczono człowieka znikąd. Przez 30 lat nikt nie zadał sobie trudu kompletnego opisania tej postaci. Nikt nie poszukał odpowiedzi, nie zadał pytania, kim był, kim jest Kaszpirowski. Kto go przysłał, może nikt go nie przysyłał. Anatolij Kaszpirowski to był człowiek nie wiadomo skąd, a cieszył się poparciem najważniejszych instytucji państwowych, jak i instytucji życia społecznego - dodał.

Tu znajdziesz inne audycje z cyklu: >>>>"Rozmowa Kultturalna"

Więcej w nagraniu.

________________

Audycja: "Rozmowa kulturalna"
Prowadzący: Magdalena Piejko
Gość: Gabriel Michalik (dziennikarz i autor opowiadań, autor książki "Kaszpirowski. Sen o wszechmocy")
Data emisji: 01.03.2020
Godzina emisji: 8.35

PR24/tb/mat. promocyjne

Polecane

Wróć do strony głównej