X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Janusz Janowski: sztuka prowadzona jest do śmierci klinicznej

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 09:40
- Na dalszy plan schodzą zjawiska, które mogłyby budować głębokie doświadczenie duchowe. Natomiast coraz częściej możemy mówić o sztuce zideologizowanej, głęboko zaangażowanej politycznie - powiedział dr Janusz Janowski, teoretyk i historyk sztuki. W dyskusji udział wzięła również publicystka kulturalna Monika Małkowska.
Audio
  • Monika Małkowska i dr Janusz Janowski o kierunku, w jakim zmierza współczesna sztuka ("Rozmowa kulturalna")
W opinii Moniki Małkowskiej i dr. Janusza Janowskiego współczesna sztuka staje się coraz bardziej zideologizowana.
W opinii Moniki Małkowskiej i dr. Janusza Janowskiego współczesna sztuka staje się coraz bardziej zideologizowana. Foto: shutterstock.com/Ysbrand Cosijn

Postawy buntownicze i zachowania skrajne. Tego typu zjawiska w opinii Moniki Małkowskiej w coraz większym stopniu zaczynają być obecne w światowej sztuce, co objawiło się szczególnie w ubiegłym roku. To nie ona się liczy, a zaakcentowanie poprzez nią strajku, buntu, czy ataku w ramach różnych sfer życia społeczno-politycznego.

- Do tego zbioru można zaliczyć kwestie związane z klimatem, rasizmem, a także nierównościami finansowymi. Muzea są jednymi z miejsc wykorzystywanych jako przyczółki do walki politycznej. Dzieje się to nie tylko na świecie, ale również można to zaobserwować w Polsce. W naszym kraju pojawił się również inny front, którym jest walka przeciwko heteroseksualizmowi, dominacji hetero. Niektórzy artyści uważają, że trzeba to zmienić - zauważyła krytyk sztuki.

Polityka przestrzenią dla sztuki

mik24
Rok 2019 w kulturze. Publicyści podsumowują najważniejsze wydarzenia

Nawiązując do wypowiedzi Moniki Małkowskiej, dr Janusz Janowski zwrócił uwagę, że w centrum sztuki stanęło "kryterium nowości i rzekomej oryginalności". Dodał, że coraz rzadziej można mówić o zjawiskowych wydarzeniach w sztuce. Dominację natomiast stara się przejąć sztuka zideologizowana, zaangażowana głęboko politycznie.

- Jest to szczególnie ważne dla pewnych grup społecznych nastawionych do działania w sferze politycznej, a nie w przestrzeni sztuki. Na dalszy plan schodzą zjawiska, które mogłyby budować głębokie doświadczenie duchowe. Można powiedzieć, że obecnie sztuka znajduje sobie przestrzeń polityki, jako tą, w której może funkcjonować. Jest to bardzo niedobre, sprawia, że sztuka jest powoli prowadzona do śmierci klinicznej - zaznaczył artysta.

Nowa ideologia

Jak podkreślił dr Janowski, narodziła się nowa ideologia, która coraz mocniej wkracza w przestrzeń sztuki. Wskazał, że charakteryzują ją dwa wyraźne rysy: gender i ekologizm.

- Tę ideologię określiłbym mianem antyludzkiej. Dwa wspomniane nurty całkowicie zagarniają przestrzeń problematyki, którą jak się okazuje, ludzie sztuki chcą dzielić się ze społeczeństwem. Warto przypomnieć, że przez ponad 2,5 tys. lat mieliśmy do czynienia w kulturze zachodu ze sztuką, która budowała przestrzeń duchową i umacniała doświadczenie wewnętrzne, nie tylko zmysłowe, ale również intelektualne - stwierdził.  

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"
Prowadzący: Magdalena Piejko
Gość: Monika Małkowska i dr Janusz Janowski
Data emisji: 01.01.2020
Godzina emisji: 09.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Kwadratura kultury". Wystawa, która obrazuje motywy Wyspiańskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 23:59
- Punktem odniesienia wystawy jest cała twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Recenzje i opinie, które zawarł w dramatach oraz twórczości plastycznej zaciążyły w sposób złowróżbny na naszym rozumieniu polskości - powiedział dyrektor Muzeum Plakatu w Wilanowie ‎Mariusz Knorowski, który był gościem Moniki Małkowskiej w audycji "Kwadratura kultury" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy twórcy w Hollywood, literacki Nobel. Jaki był rok 2019 w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 07:00
Sukces filmów Pawła Pawlikowskiego i Jana Komasy, nagroda Nobla w dziedzinie literatury dla Olgi Tokarczuk, ale także nowa adaptacja sagi o "Wiedźminie" Andrzeja Sapkowskiego czy wygrana Viki Gabor w konkursie Eurowizja Junior  – podsumowujemy najważniejsze wydarzenia kulturalne 2019 roku.
rozwiń zwiń