X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Ballady - zapomniana twórczość Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 11:03
- Muzyka Fryderyka Chopina nie potrzebuje tłumaczenia, jest w większości solo na fortepian. Tutaj mamy warstwę słowną, poezję. Kluczem do Stanisława Moniuszki jest również zrozumienie pieśni i pięknych tekstów największych polskich poetów XIX wieku, rówieśników twórcy polskiej opery narodowej - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, pianistka i kameralistka.
Audio
  • 19.06.19 Rozmowa kulturalna: dr Jolanta Pszczółkowska-Pawlik
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: pixabay/domena publiczna

Większość z nas kojarzy z Moniuszką "Halkę" i "Straszny dwór". Być może jeszcze "Prząśniczki". O tym, że Stanisław Moniuszko stworzył 13 oper, 7 operetek, msze, kantaty, muzykę do dramatów, do baletów, muzykę symfoniczną, kameralną i fortepianową - mało kto wie. A przecież Moniuszko jest przede wszystkim autorem ponad 300 pieśni. Pomysł zaprezentowania znanych, mało znanych i nieznanych pieśni Moniuszki wyszedł od Jolanty Pawlik, wykładowczyni w warszawskiej Akademii Muzycznej, prywatnie żony Włodka Pawlika. Pianistka oprócz zrealizowania płyty, doktoratu "z pieśni Stanisława Moniuszki",  jest także  pomysłodawczynią monograficznego festiwalu "Moniuszko na Trakcie Królewskim".  

- Zainspirowałam też mojego męża do nagrania płyty na jazzowo, która okazała się strzałem w dziesiątkę. Widać to po koncertach, które się wyprzedają. Ludzie kochają "Prząśniczki" w jazzowym ujęciu.  Do tego opery i utwory sakralne Moniuszki wychodzą na światło dzienne. Jest wielka energia związana z twórczością Moniuszki. Jeśli patrzy na nas z góry, to chyba ma satysfakcję - tłumaczyła dr Jolanta Pszczółkowska-Pawlik.

Rok Moniuszki w Polskim Radiu. Zobacz więcej>>>

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, rok 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki. Stało się tak dla uczczenia 200. rocznica urodzin tego wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga i twórcy polskiej opery narodowej.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem "Rozmowy kulturalnej" była Maja Kluczyńska.

Data emisji: 19.06

Godzina emisji: 23.35

PR24


Zobacz więcej na temat: Stanisław Moniuszko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok Moniuszkowski: HALKA w reż. Agnieszki Glińskiej w Teatrze Wielkim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 23:00
- Dążyłyśmy do tego, by opowiedzieć o każdej z nas. Halka nie jest chłopką-górlaką, którą uwiódł panicz i ona z tego powodu oszalała. Tak łatwo się nie szaleje, to nie jest takie proste, nie każdy tak szaleje. Musi się doświadczyć takiego rodzaju samotności i odrzucenia, żeby podstawowa równowaga bólu, cierpienia i normalności życia została tak mocno zachwiana i naruszona - mówiła w Polskim Radiu 24 reżyserka Agnieszka Glińska.    
rozwiń zwiń