X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora. Ksiądz biskup Waldemar Pytel laureatem

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 09:37
Laureatem tegorocznej Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora został duchowny luterański ks. biskup Waldemar Pytel. - Duchowny jest wyjątkową osobą. Wraz z małżonką podjęli ogromny trud, strając się przywrócić świątynie nam wszystkim - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Łukasiak z fundacji Kronenberga.
Audio
  • 3.04.19 Rozmowa kulturalna. Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora
Laureat XX edycji Nagrody ks. bp. Waldemar Pytel i prezes zarządu Banku Citi Handlowy - fundatora nagrody
Laureat XX edycji Nagrody ks. bp. Waldemar Pytel i prezes zarządu Banku Citi Handlowy - fundatora nagrodyFoto: PAP/Radek Pietruszka

Kapituła nagrody pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda doceniła duchownego za "ponad trzydziestoletni wysiłek na rzecz ocalenia, rewitalizacji i przywrócenia świetności kwartałowi luterańskiemu wraz z Kościołem Pokoju w Świdnicy - miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO". Honorowy patronat nad XX edycją Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora objął prezydent Andrzej Duda. 

- Ks. Waldemar Pytel jest wyjątkową osobą. Wraz z małżonką podjęli ogromny trud, starając się przywrócić to miejsce nam wszystkim, ponieważ świątynia jest z jednej strony kultem religijnym, zaś z drugiej strony to miejsce dialogu, spotkania i prawdziwe miejsce pokoju. Duchowny wykonał ogromną pracę i przywrócił świątyni blask, co podkreślała sama kapituła - stwierdziła Agnieszka Łukasiak z fundacji Kronenberga. 

Nagroda im. prof. A. Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Kronenberga od roku 1999. Patron tego wyróżnienia był prezesem Polskiej Akademii Nauk, członkiem Rady Fundacji Kronenberga, wybitnym polskim humanistą o międzynarodowej sławie.

Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego w następujących dziedzinach: działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna; utrwalanie i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą; przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego; indywidualne i zbiorowe inicjatywy mające na celu gromadzenie oraz ochronę śladów i pamiątek dziedzictwa kulturowego; upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Wśród laureatów nagrody znaleźli się między innymi Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, kierowany przez Jerzego Waldorffa (1999), Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu (2007), prof. Norman Davies (2011), Anda Rottenberg (2012) Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą (2013), Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda (2015) czy Elżbieta i Krzysztof Pendereccy (2016).

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję "Rozmowa kulturalna" prowadziła Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/dn/PAP

------------------------

Data emisji: 3.04.2019

Godzina emisji: 23.36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczyło zaangażowanych w ochronę dóbr kultury

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 21:55
Funkcjonariusze Policji i Krajowej Administracji Skarbowej oraz pasjonat-badacz sztuki odznaczeni zostali Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i odznakami honorowymi "Zasłużony dla Kultury Polskiej" za szczególne zaangażowanie w szeroko pojętą ochronę dóbr kultury. 
rozwiń zwiń