Piłsudski, Narutowicz i Mościcki, czyli "Łazienki (nie) tylko Królewskie"

2019-02-19, 23:59

Piłsudski, Narutowicz i Mościcki,  czyli "Łazienki (nie) tylko Królewskie"
Józef Piłsudski wyjeżdża na przedstawienie w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich w Warszawie (1931). Foto: NAC

- Najwięcej swoich miejsc w Łaziemkach Królewskich ma Józef Piłsudski. Urzędował tam w Pałacu na Wyspie jako Naczelnik Państwa, w latach 1918-22 - mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr Mariusz Kolmasiak. 

Posłuchaj

19.02.19 Rozmowa Kulturalna: "Łazienki (nie) tylko Królewskie"
+
Dodaj do playlisty

Łazienki Królewskie już z samej nazwy kojarzą się z monarchią, a zatem z dawnymi dziejami naszej historii. Tymczasem odgrywały one ważną rolę również w kolejnych wiekach, a zwłaszcza w okresie międzywojennym. W odrodzonej Polsce, która powróciła na mapy Europy po 123 latach zaborów, dawną rezydencję królewską wyznaczono na jedną z siedzib naczelnych władz. Łazienki urosły tym samym do rangi symbolu ciągłości państwa - po odzyskaniu niepodległości rezydencja Stanisława Augusta zaliczona została w poczet Gmachów Reprezentacyjnych Rzeczypospolitej.

- Józef Piłsudski, w kaplicy, która dziś nie istnieje, wziął ślub. Natomiast po przewrocie majowym korzystał z Ogrodu Romatycznego - wyliczał w PR24 dr Mariusz Kolmasiak.

Józef Piłsudski, Gabriel Narutowicz, Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki - tym najważniejszym postaciom międzywojennej Polski i ich związkom z letnią rezydencją Stanisława Augusta poświęcony jest nowy cykl wykładów, który startuje w lutym i będzie trwał do czerwca.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem Rozmowy Kulturalnej była Maja Kluczyńska.

Data emisji: 19.02

Godzina emisji: 23.35

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej