more_horiz

Akcja "Żonkile" w Polinie. "Udało nam się zbudować niesamowitą społeczność"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 23:55
- Dzięki temu udało nam się zbudować niesamowitą społeczność zbudować wokół Muzeum Historii Żydów Polskich i to jest chyba największa siła - powiedziała o akcji "Żonkile" Ewa Budek, jej pomysłodawczyni. Jak co roku w stolicy rozdawane będą przypinki upamiętaniające powstanie w getcie.
Audio
  • 14.02.2019 Akcja "Żonkile" w Polinie. Muzeum szuka wolontariuszy
Muzeum POLIN
Muzeum POLIN Foto: Shutterstock.com/Darek Warczakoski

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczęło nabór wolontariuszy do akcji "Żonkile". Przypinki w kształcie żonkili upamiętniające rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim będą rozdawane w stolicy 19 kwietnia. Tegoroczna akcja przebiegnie również w momencie szczególnym: rok 2019 jest w Warszawie rokiem Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania i jednego z ocalałych z warszawskiego getta.

Ewa Budek, pomysłodawczyni akcji "Żonkile", przypomina, że "pomysł na upamiętnienie w ten sposób powstania w getcie narodził się w 2013 roku". Korzeni inicjatywy należy się dopatrywać w historii Marka Edelmana, który w książce "Zdążyć przed Panem Bogiem" opowiadał o żółtych kwiatach, które dostawał co roku od nieznajomej osoby. - Kolejną inspiracją była historia osób, które odwiedzały w rocznicę powstania Pomnik Bohaterów Getta. Te żółte kwiaty zawsze się tam pojawiały, składane przed odwiedzających i samego Marka Edelmana, który pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24. - Żonkil, kwiat nadziei, kwiat wiosny, jest pełny symboliki. Bardzo nam się spodobał i stwierdziliśmy, że to idealny symbol - dodała Ewa Budek.

Joanna Garsztka koordynatorka wolontariatu, powiedziała, że liczba wolontariuszy co roku "zwiększa się zdecydowanie". - Zaczynaliśmy z 400-500 osób na akcję. W każdym roku to troszkę wzrastało - powiedziała. - W ubiegłym roku pobiliśmy swego rodzaju rekord i wolontariuszy indywidualnych mieliśmy prawie 800 w Warszawie. Oprócz tego zgłosiło się mnóstwo szkół z Warszawy - powiedziała. - Ta liczba zsumowana będzie sięgała 2000 wolontariuszy w zeszłym roku - dodała koordynatorka z Muzeum Historii Żydów Polskich. Zaznaczyła, że na witrynie jednostki można znaleźć informacje o wolontariacie i samej akcji. Znajduje się tam formularz, który pozwala na zaangażowanie się w akcję "Żonkile".

Więcej w nagraniu.

Rozmawiała Maja Kluczyńska.

PR24/msze, PAP

____________________ 

Data emisji: 13.02.2019

Godzina emisji: 23:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie w getcie i samobójstwo Szmula Zygielbojma

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 15:34
19 kwietnia 1943 r w warszawskim getcie rozpoczęło się powstanie, które trwało do połowy maja. Była to odpowiedź na niemiecką akcje ostatecznej likwidacji getta, w którym mieszkało wciąż jeszcze 50 do 70 tysięcy żydów. 19 kwietnia o 6 rano niemieckie oddziały wkraczające do getta zostały ostrzelane.
rozwiń zwiń