X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Czy można umrzeć na złamane serce?"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 07:03
W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać wystawę pt."Czy można umrzeć na złamane serce?". To projekt, w którym autorka poddaje refleksji skomplikowaną relację ciała, psychiki i środowiska, przyglądając się trudnym do wyjaśnienia współczesnym schorzeniom. W Polskim Radiu 24 o projekcie opowiadała jego twórczyni Anna Nowak, oraz Mateusz Szumanówka, kurator wystawy.
Audio
Ania Nowak Czy można umrzeć na złamane serce?, performans
Ania Nowak „Czy można umrzeć na złamane serce?”, performansFoto: Bartosz Górka / fb.com/centrumsztukiwspolczesnejzamekujazdowski

Na projekt składają się wideoperformance zrealizowany w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w Powsinie oraz performance, który zaprezentowany został w ramach cyklu "Project Room" 1 września.

Anna Nowak opowiadała o punkcie wyjścia swojej ostatniej wystawy. - Zjawisko które potocznie nazywamy "zespołem złamanego serca" w medycynie określano jako kardiomiopatia indukowana stresem czyli zespół takotsubo. Jest to sytuacja, w której na skutek wstrząsających wydarzeń w naszym życiu, związanych np. z naszym życiem emocjonalnym, takich jak śmierć osoby bliskiej, ukochanej, rozstanie następuje niewydolność serca, która może prowadzić do śmierci. To co mnie interesował to jest pula chorób, schorzeń i dysfunkcji ciała, które są trochę dziwne, bardzo powszechne a z pewnych przyczyn tajemnicze społecznie, takich jak choroby autoimmunologiczne. Choroby znane od zawsze, ale opisywane przez współczesną medycynę od dopiero od kilku dekad. Na potrzeby wystawy stworzyłam narrację, która posługuje się językiem medyczno-emocjonalnym - relacjonowała autorka wystawy.

Mateusz Szumanówka mówił o kontekście kulturowym i społecznym, w jakim mozna odczytywać myśl wystawy. - Nieznana etiologia tych chorób i to, ze mechanizmy, które za nimi stoją są niejasne, sprawi ze to poczucie wykluczenia jest podwójne i przywodzi choćby na myśl XIX w epidemię histerii. Propozycja aby spojrzeć na te choroby autoimmunologiczne jako bunt ciała wobec tego, jak my funkcjonujemy we współczesnym systemie, czyli późnym kapitalizmie. Relacja między zdrowiem fizycznym a psychicznym pomimo zaawansowania nauki jest ciągle nieodkryta - podkreślał kurator wystawy.

Wystawa "Czy można umrzeć na złamane serce?" jest czwartą tegoroczną odsłoną "Project Room". W ramach tego cyklu w U–jazdowskim prezentowana jest twórczość polskich artystów młodego pokolenia.

Wystawę można odwiedzić do 7 października br.

Rozmawiała Maja Kluczyńska.

Więcej w zapisie audycji.

____________________ 

Data emisji: 12.09.2018

Godzina emisji: 23:35