TK opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcji. Prof. Kłak: otwiera się pole manewru dla władzy ustawodawczej

2021-01-27, 16:55

TK opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcji. Prof. Kłak: otwiera się pole manewru dla władzy ustawodawczej
Prof. Czesław Kłak. Foto: PR24

- Władza ustawodawcza będzie miała uzasadnienie wyroku TK, a z drugiej strony różne poglądy prezentowane w przestrzeni publicznej. W oparciu o te racje będzie mogła podjąć decyzję czy akceptuje obecny stan prawny, czy też dostrzega możliwość wprowadzenia rozwiązań zgodnych z konstytucją i wyrokiem TK, które jednocześnie umożliwią uniknięcie sytuacji, że kobieta staje przed dramatycznym, rodzącym trudne reperkusje wyborem - mówił w Polskim Radiu 24 konstytucjonalista prof. Czesław Kłak.

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z października 2020 r. ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. Chodzi o decyzję z 22 października, kiedy sędziowie orzekli, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.


Powiązany Artykuł

shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
Jest uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że w momencie publikacji uzasadnienia wyroku, TK kończy jakąkolwiek aktywność w tej materii. - Wyrok TK jest ostateczny, nie podlega zaskarżeniu, nie może być weryfikowany w żadnym trybie. Otwiera się natomiast pole manewru dla władzy ustawodawczej, która po dokładnej analizie wyroku powinna odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w świetle tego rozstrzygnięcia nie jest niezbędna ingerencja i zmiana obowiązującego stanu prawnego - powiedział prof. Czesław Kłak.

Konstytucjonalista wyjaśnił, że opublikowanie wyroku TK w Dzienniku Ustaw oznacza, że przepis dotyczący przesłanki eugenicznej przestaje obowiązywać. - Władza ustawodawcza musi rozważyć czy ten stan jest akceptowalny z perspektywy różnych wartości konstytucyjnych, także tych, którymi nie zajmował się TK? Czy to rozstrzygnięcie nie otwiera potrzeby rozważenia wprowadzenia możliwości ingerencji w ciążę, gdy występują tzw. wady letalne? Nie jest to rola sędziów i TK. Musi się nad tym zastanowić władza ustawodawca. W Sejmie został zresztą złożony projekt ustawy regulujący tę materię, autorstwa prezydenta RP. Władza ustawodawcza będzie miała uzasadnienie wyroku TK, a z drugiej strony różne poglądy prezentowane w przestrzeni publicznej. W oparciu o te racje będzie mogła podjąć decyzję czy akceptuje obecny stan prawny, czy też dostrzega możliwość wprowadzenia rozwiązań zgodnych z konstytucją i wyrokiem TK, które jednocześnie umożliwią uniknięcia sytuacji, że kobieta staje przed dramatycznym, rodzącym trudne reperkusje wyborem - podkreślił  prof. Czesław Kłak.

Posłuchaj

Prof. Czesław Kłak o wyroku TK ws. aborcji (Temat dnia/Gość PR24) 11:00
+
Dodaj do playlisty

 

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją orzeczenia TK w Dzienniku Ustaw. Po ogłoszeniu wyroku w całej Polsce odbyły się masowe protesty, organizowane przez Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Prof. Czesław Kłak (konstytucjonalista)

Data emisji: 27.01.2021

Godzina: 15.09

Polecane

Wróć do strony głównej