Dekomunizacja przestrzeni publicznej. Rzecznik IPN: nie ma miejsca na pomniki upamiętniających gwałcicieli i zbrodniarzy

2022-04-24, 15:25

Dekomunizacja przestrzeni publicznej. Rzecznik IPN: nie ma miejsca na pomniki upamiętniających gwałcicieli i zbrodniarzy
Demontaż pomnika czerwonoarmisty w Siedlcu, 20.04.2022. . Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

- Po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, po tym jak zobaczyliśmy, jak często żołnierze rosyjscy wykorzystują symbolikę Związku Sowieckiego, postanowiliśmy wystosować apel do wszystkich samorządowców, przypominając o konieczności dekomunizacji przestrzeni publicznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej.

Pomnik poświęcony Armii Czerwonej zdemontowano w środę w miejscowości Garncarsko w gminie Sobótka (Dolnośląskie). Tego dnia wyburzono jeszcze dwa takie pomniki w Wielkopolsce – w Siedlcu i Międzybłociu.

Dr Rafał Leśkiewicz zauważył, że możemy mówić o rozpoczęciu akcji dekomunizacji przestrzeni publicznej w wymiarze dotyczącym pomników i monumentów upamiętniających armię sowiecką wkraczającą do Polski. - W Polsce obowiązuje ustawa z 2016 r. o usuwaniu symboli totalitarnych z przestrzeni publicznej. Była ona różnie interpretowana i wykonywana przez samorządy, zmieniono wiele nazw ulic czy placów, ale pozostały w przestrzeni publicznej symbole zależności od Sowietów w postaci pomników - przypominał.

Rzecznik IPN zaznaczył, że instytucja skierowała ponad 60 pism do różnych władz samorządowych w całej Polsce, w miejscach, gdzie znajdują się tego typu upamiętnienia. - Rozpoczęła się akcja demontażu pomników, ale to władze samorządowe muszą wydać decyzję o likwidacji (…). To obowiązek, który ciąży na władzach samorządowych, wynikający z przepisów ustawy, jednak nie jest on obarczony żadną sankcją karną. W sytuacji, gdy samorząd nie chce wykonać przepisów ustawy, nie grozi za to żadna odpowiedzialność karna, więc być może konieczna będzie zmiana ustawy o usuwaniu symboli totalitarnych z przestrzeni publicznej - dodał.

- Instytut Pamięci Narodowej jest zdeterminowany, by w najbliższym czasie usunąć wszystkie symbole sowieckiej zależności z przestrzeni publicznej. Nie ma miejsca na pomniki upamiętniających gwałcicieli i zbrodniarzy wkraczających do Polski w 1944 i w 1945 roku - podkreślał gość audycji.

Posłuchaj

Dr Rafał Leśkiewicz o dekomunizacji przestrzeni publicznej (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 13:50
+
Dodaj do playlisty

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Dr Rafał Leśkiewicz odniósł się także do kwestii miejsc upamiętnienia żołnierzy Armii Czerwonej znajdujących się m.in. na cmentarzach wojennych. Zaznaczył, że ustawa wprowadziła kilka wyłączeń, jeden z nich dotyczy obszaru cmentarzy, które nie podlegają dekomunizacji, co jest także efektem zawartych przez Polskę umów międzynarodowych. - Takie upamiętnienia rażą, ale przyjmujemy, że cmentarz jest miejscem uświęconym. Ma w tradycji chrześcijańskiej wyjątkowe znaczenie, realizując dekomunizację, będziemy szanowali te przepisy prawa - stwierdził.

Czytaj także:

Demontaż pomnika w miejscowości Garncarsko to odpowiedź na apel prezesa IPN dra Karola Nawrockiego do lokalnych samorządów. "Apeluję do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm. Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie" – podkreślał Nawrocki w oświadczeniu w sprawie dekomunizacji przestrzeni publicznej opublikowanym 4 marca roku.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej

Data emisji: 24.04.2022

Godzina emisji: 14.17

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej