Polscy naukowcy pracują nad siecią 6G. Dr Buchner: mówimy o internecie z żarówki

2022-02-06, 09:06

Polscy naukowcy pracują nad siecią 6G. Dr Buchner: mówimy o internecie z żarówki
Dr Karol Buchner: 6G to idea internetu, który używa światła rozproszonego jako medium. - Mówimy o "internecie z żarówki" - podkreśla. Foto: PureSolution/ Shuttrerstock

- 6G to idea internetu, który używa światła rozproszonego jako medium, mówimy o "internecie z żarówki" - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Teodor Buchner z Politechniki Warszawskiej pracujący nad rozwojem sieci szóstej generacji. - Takie światło ma większą pojemność informacyjną, możemy dużo więcej informacji w nim przesłać - zaznaczył. 

Polska spółka Exatel i Politechnika Warszawska wraz niemieckim Instytutem Fraunhofera pracują nad siecią komórkową szóstej generacji - 6G. - To ciekawy, ambitny program - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Teodor Buchner, ekspert Exatela ds. badawczo-rozwojowych i wykładowca na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej.

- Strona niemiecka rozwija niskopoziomową część poświęconą nowym materiałom i elementom elektronicznym, a polska strona ma kompetencje w obszarze telekomunikacji - i tej teoretycznej, i stosowanej i cyberbezpieczeństwa. Mamy ciekawą mieszankę kompetencyjną i transfer technologii zdecydowanie będzie we wszystkie strony - podkreślił.

Dwa kierunki rozwoju sieci

Jak mówił gość Polskiego Radia 24, przyznał, że świat potrzebuje sieci 6G, a telekomunikacja - rozwoju, bowiem "technologia się bardzo mocno zmieniła i wychowała sobie klientów, użytkowników, którzy mają coraz większe potrzeby i ktoś musi te potrzeby wypełnić technologią, stąd stały rozwój". - Szacuje się, że do 2030 roku potrzeby w zakresie telekomunikacji , ilość przesyłanych danych, wzrośnie stukrotnie, dlatego widać, że są potrzebne coraz lepsze sposoby na to, by te dane dostarczać do urządzeń, zwłaszcza mobilnych - wskazał.

Jak mówił dr Buchner, sieć 6G "ma kilka kierunków rozwoju". - Jednym jest po prostu zwiększenie częstotliwości fal radiowych, przejście z częstotliwości gigahercowych na terahercowe, a innym proponowanym kierunkiem rozwoju jest przeskoczenie częstotliwości terahercowych i użycie światła - wymienił. Zaznaczył, że "światło bardzo dobrze znamy", ale z nim wiążą się określone problemy, które trzeba rozwiązać na poziomie inżynierskim.

"Mówimy o internecie z żarówki"

- Mówimy o "internecie z żarówki". Światło do komputera dociera różnymi drogami, jest rozproszone, ale jeśli schowamy komputer pod stół, to internet dalej ma w nim być, czyli światło musi tam dochodzić. 6G to idea internetu, który używa światła rozproszonego jako medium. Takie światło ma większą pojemność informacyjną, możemy dużo więcej informacji w nim przesłać. To jest istota naszej części 6G, bo oczywiście jest też szeroki front badawczy w obszarze radiowym i teraherców - podkreślił dr Buchner.

Posłuchaj

Dr Karol Buchner: szacuje się, że, do 2030 roku, ilość przesyłanych danych wzrośnie stukrotnie, dlatego są potrzebne coraz lepsze sposoby na to, by te dane dostarczać do urządzeń, zwłaszcza mobilnych ("Temat Dnia/ Gość PR24") 16:07
+
Dodaj do playlisty

W rozmowie więcej o tym, czym ma być sieć 6G. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

Czytaj także: 

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Dawid Grygorcewicz

Gość: dr Teodor Buchner (ekspert Exatela ds. badawczo-rozwojowych i wykładowca na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 06.02.2022

Godzina emisji: 8.06


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej