"To była niewola". Ryszard Majdzik o wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy

2022-01-15, 14:37

"To była niewola". Ryszard Majdzik o wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy
Ryszard Majdzik o wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy: to była niewola. Foto: Zayne C/Shutterstock

- Wtedy stolica wyszła spod okupacji niemieckiej i weszła pod okupację sowieckiej Rosji. To była niewola. Biernie przyglądano się mordowaniu naszych żołnierzy i ludności cywilnej - powiedział o wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski w styczniu 1945 r. solidarnościowiec Ryszard Majdzik.

17 stycznia 1945 r. pod pozorem wyzwolenia Warszawy, do stolicy wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej. Ryszard Majdzik został zapytany o to, czy słuszne jest mówienie o "wyzwalaniu" miasta. Jak ocenił, "wtedy stolica wyszła spod okupacji niemieckiej i weszła pod okupację sowieckiej Rosji". - Byliśmy okupowani przez 50 lat. To była niewola. Biernie przyglądano się mordowaniu naszych żołnierzy i ludności cywilnej - powiedział.

W niektórych częściach Polski przez lata świętowano i obchodzono to wydarzenie. Gość audycji odnosząc się do tej kwestii, powiedział, że "w jego regionie nie czczono i nie hołubiono niewoli okupacji sowieckiej nad naszym narodem i naszymi miastami".

"Każdy ma prawo do swojego zdania"

Kolejnym tematem audycji była rezygnacja większości członków Rady Medycznej ze stanowisk oraz negatywnej reakcji Donalda Tuska na to wydarzenie, który kierując swoje słowa do rządzących, powiedział, że "nie mają oni prawa spojrzeć Polakom w oczy" oraz że "odpowiedzą za niepotrzebną śmierć tysięcy ludzi".

Gość audycji skomentował, że "każdy ma prawo do swojego zdania i członkowie Rady Medycznej mogli zdecydować o rezygnacji". - Trzeba zauważyć, że pandemia to nie jest wymysł polskiego rządu. Rząd jako jedyny pomaga Polakom - wskazał.

Reforma edukacji

Drugim gościem Polskiego Radia 24 był Andrzej Michałowski. Rozmówca odniósł się z kolei do reformy edukacji przygotowanej przez resort Przemysława Czarnka, która jest przedmiotem negatywnych komentarzy ze strony opozycji.

- Przez tyle lat najpierw cała edukacja była w rękach komunistów, po 1989 r. zło robiły nauczycielskie związki zawodowe, dyrektorzy szkół byli obsadzani przez środowiska antypolskie, a na wyższych uczelniach kształcono wyjałowioną nową kadrę. Teraz życzę, żeby prof. Czarnkowi powiodła się nowa reforma - skomentował.

Posłuchaj

Ryszard Majdzik i Andrzej Michałowski ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 23:02
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Ryszard Majdzik; Andrzej Michałowski

Data emisji: 15.01.2022 r.

Godzina: 13:34

ng

Polecane

Wróć do strony głównej