X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To była niewola". Ryszard Majdzik o wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 14:37
- Wtedy stolica wyszła spod okupacji niemieckiej i weszła pod okupację sowieckiej Rosji. To była niewola. Biernie przyglądano się mordowaniu naszych żołnierzy i ludności cywilnej - powiedział o wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski w styczniu 1945 r. solidarnościowiec Ryszard Majdzik.
Ryszard Majdzik o wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy: to była niewola
Ryszard Majdzik o wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy: to była niewolaFoto: Zayne C/Shutterstock

17 stycznia 1945 r. pod pozorem wyzwolenia Warszawy, do stolicy wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej. Ryszard Majdzik został zapytany o to, czy słuszne jest mówienie o "wyzwalaniu" miasta. Jak ocenił, "wtedy stolica wyszła spod okupacji niemieckiej i weszła pod okupację sowieckiej Rosji". - Byliśmy okupowani przez 50 lat. To była niewola. Biernie przyglądano się mordowaniu naszych żołnierzy i ludności cywilnej - powiedział.

W niektórych częściach Polski przez lata świętowano i obchodzono to wydarzenie. Gość audycji odnosząc się do tej kwestii, powiedział, że "w jego regionie nie czczono i nie hołubiono niewoli okupacji sowieckiej nad naszym narodem i naszymi miastami".

"Każdy ma prawo do swojego zdania"

Kolejnym tematem audycji była rezygnacja większości członków Rady Medycznej ze stanowisk oraz negatywnej reakcji Donalda Tuska na to wydarzenie, który kierując swoje słowa do rządzących, powiedział, że "nie mają oni prawa spojrzeć Polakom w oczy" oraz że "odpowiedzą za niepotrzebną śmierć tysięcy ludzi".

Gość audycji skomentował, że "każdy ma prawo do swojego zdania i członkowie Rady Medycznej mogli zdecydować o rezygnacji". - Trzeba zauważyć, że pandemia to nie jest wymysł polskiego rządu. Rząd jako jedyny pomaga Polakom - wskazał.

Reforma edukacji

Drugim gościem Polskiego Radia 24 był Andrzej Michałowski. Rozmówca odniósł się z kolei do reformy edukacji przygotowanej przez resort Przemysława Czarnka, która jest przedmiotem negatywnych komentarzy ze strony opozycji.

- Przez tyle lat najpierw cała edukacja była w rękach komunistów, po 1989 r. zło robiły nauczycielskie związki zawodowe, dyrektorzy szkół byli obsadzani przez środowiska antypolskie, a na wyższych uczelniach kształcono wyjałowioną nową kadrę. Teraz życzę, żeby prof. Czarnkowi powiodła się nowa reforma - skomentował.

Posłuchaj
23:02 PR24_mp3 2022_01_15-13-34-06.mp3 Ryszard Majdzik i Andrzej Michałowski ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Ryszard Majdzik; Andrzej Michałowski

Data emisji: 15.01.2022 r.

Godzina: 13:34

ng

Czytaj także

"Nie zaszkodzi, a może pomóc, bo brak wiedzy historycznej to fakt". Tekieli o nowym przedmiocie w szkole

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 12:30
- Widzę w tym przedmiocie szkolnym szansę na to, że można by było przedstawić naszą historię i czas dzisiejszy jako konsekwencję wyborów i decyzji dziesiątków różnych ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli, komentator i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie było to wyzwolenie, ale zniewolenie". Prof. Panfil o wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 08:37
- Jeżeli mamy do czynienia z kimś, kto działa wbrew woli narodu, w interesie obcego państwa, posługuje się obcymi wojskami, to gdzie tutaj jest wolność, gdzie tutaj jest wyzwalanie? - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Panfil.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Knap: Donald Tusk nie spełnił oczekiwań opozycji

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 15:11
- W powrocie Donalda Tuska chodziło o próbę zdyskredytowania polskiego rządu. Chyba nikt nie wierzył w to, że ten powrót mógłby cokolwiek zmienić w realiach wyborczych i politycznych w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Knap (TVP Info).
rozwiń zwiń