X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Brak zgody Senatu USA na sankcje za NS2. Macierewicz: to zgodne z linią polityczną

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 14:45
- Nie ma wątpliwości, była to interwencja Białego Domu - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS i były szef MON Antoni Macierewicz, komentując odrzucenie wniosku Republikanów o sankcje za Nord Stream 2. - Będzie zapewne nowa propozycja ze strony Partii Demokratycznej, która też dotyczyć będzie militarnych zagrożeń ze strony Rosji i uwarunkuje to sprawą Nord Stream 2 - dodał. 
Za nowym projektem sankcji głosowało 50 senatorów republikańskich i pięciu senatorów demokratycznych - przypomniał w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS i były szef MON Antoni Macierewicz
Za nowym projektem sankcji głosowało 50 senatorów republikańskich i pięciu senatorów demokratycznych - przypomniał w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS i były szef MON Antoni MacierewiczFoto: M Jessica W/ Shutterstock

Senat USA odrzucił w piątek projekt nowych sankcji wobec Nord Stream 2. Za sankcjami było 55 senatorów wobec wymaganych 60. - Za głosowało 50 senatorów republikańskich i pięciu senatorów demokratycznych, choć pierwotnie miało być ich więcej - przypomniał w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS i były szef MON Antoni Macierewicz. 

"Zgodne z linią polityczną Białego Domu"

- Nie ma wątpliwości, była to interwencja Białego Domu - ocenił rozmówca Tadeusza Płużańskiego. Jak dodał, interwencję tę zrealizował senator Robert Menendez, który przeciwstawił pomysłowi Teda Cruza z Partii Republikańskiej swoją propozycję, "która uzależnia kwestie Nord Stream 2 od ataku lub braku ataku na Ukrainę". Ocenił, że to zgodne z linią polityczna, "którą Biały Dom realizuje od dłuższego czasu". - To jest, oczywiście, cofnięcie się w stosunku do tego punktu widzenia, jaki realizował przez cały czas prezydent Donald Trump - podsumował wiceprezes PiS.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że poprzedni prezydent USA "był przeciwko Nord Stream 2 i już". - Tu mamy do czynienia z wyjściem naprzeciw Rosji: jeżeli cofniecie zagrożenie agresją militarną, to zgodzimy się na Nord Stream 2. Taka jest de facto wymowa tej decyzji - wskazał. 

Głosowanie "bez wpływu" na negocjacje

Jak dodał, wynik głosowania w Senacie USA "nie ma wpływu na przebieg" rozmów amerykańsko-rosyjskich na temat sytuacji na Ukrainie. - Dwa dni wcześniej Rosjanie bardzo jasno powiedzieli, że rozmowy są nieudane, że USA (...) odrzuciły wszystkie żądania i w związku z tym Putin zapowiedział, że żąda ostatecznego ustosunkowania się w zbliżającym się tygodniu i wtedy podejmie decyzję. To rodzaj podwyższenia szantażu ze strony Rosji - stwierdził były szef MON. 

- Uważam, że stanowisko Kongresu USA o tyle nie ma znaczenia, że będzie zapewne nowa propozycja ze strony Partii Demokratycznej, przewodniczącego Senatu pana Menendeza, która tak samo dotyczyć będzie militarnych zagrożeń ze strony Rosji i uwarunkuje to sprawą Nord Stream 2 - wskazał Antoni Macierewicz.

Posłuchaj
20:05 Macierewicz--PR24_mp3 2022_01_15-13-06-25.mp3 Antoni Macierewicz: za odrzuceniem rezolucji w sprawie sankcji za Nord Stream 2 stał Biały Dom ("Temat dnia/ Gość PR24")

W rozmowie więcej o sytuacji geopolitycznej w naszej części Europy i wpływie na nią decyzji zza Oceanu. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 


Gazociąg Nord Stream 2 będzie borykać się z poważnymi problemami prawnymi w 2022 roku - przewiduje analityk rynku energetycznego z Berlina Thomas O'Donnell. Oprócz tego projekt mogą "wykończyć" sankcje europejskie i amerykańskie za jakąkolwiek rosyjską zbrojną interwencję na Ukrainie - dodaje (PAP) Gazociąg Nord Stream 2 będzie borykać się z poważnymi problemami prawnymi w 2022 roku - przewiduje analityk rynku energetycznego z Berlina Thomas O'Donnell. Oprócz tego projekt mogą "wykończyć" sankcje europejskie i amerykańskie za jakąkolwiek rosyjską zbrojną interwencję na Ukrainie - dodaje (PAP)

Czytaj także: 

Prezes PKN Orlen: umowa na dostawy ropy zapewnia nam bezpieczeństwo - obejrzyj nagranie video rozmowy

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyTadeusz Płużański

GośćAntoni Macierewicz (wiceprezes PiS, były szef MON)

Data emisji: 15.01.2022

Godzina emisji: 13.06


mbl

Czytaj także

Dyrektor PISM o porozumieniu ws. Nord Stream 2: przypomina najgorsze tradycje historyczne

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 20:52
- Amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie Nord Stream 2 traktuje przedmiotowo Ukrainę, realizuje interesy rosyjskie i przypomina najgorsze historyczne tradycje decydowania o państwach trzecich bez ich udziału - ocenił dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Macierewicz: gotowość Zachodu do ustępstw utrwala Rosję w determinacji do ataku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 16:30
- Trudno sobie wyobrazić, by USA były w stanie w ogóle zrezygnować z obecności wojskowej na terenie flanki wschodniej NATO. Natomiast jest możliwość rozmów dotyczących zmniejszenia obecności wojsk. Taka opina istnieje zwłaszcza wśród Demokratów w USA - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Testowanie wschodniej flanki NATO". Jan Piekło o scenariuszach ataku ze strony Rosji

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 21:35
- Stanowcza postawa Zachodu każe się Putinowi zastanowić nad skalą możliwej interwencji na Ukrainie - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy (PAP). Gościem audycji "Spojrzenie na Wchód" był także Jan Piekło, były ambasador Polski w Kijowie.
rozwiń zwiń