X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ulga w Polskim Ładzie wpłynie korzystnie na pensje nauczycieli? Wiceszef MEiN wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 16:40
- Nauczyciele, którzy zmienią swoje deklaracje dotyczące sposobu rozliczania podatku i będą chcieli mieć co miesiąc rozliczaną ulgę wynikającą z dużej kwoty wolnej od podatku, będą mogli otrzymać zwrot podatku - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. - W lutym dostaną tych kilkaset złotych dodatkowo więcej i w każdym kolejnym miesiącu będą otrzymywali wynagrodzenie z naliczoną ulgą wynikającą z kwoty wolnej od podatku - podkreślił.
Nauczyciele, którzy zmienią swoje deklaracje dotyczące sposobu rozliczania podatku (...) w każdym kolejnym miesiącu będą otrzymywali wynagrodzenie z naliczoną ulgą - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski
"Nauczyciele, którzy zmienią swoje deklaracje dotyczące sposobu rozliczania podatku (...) w każdym kolejnym miesiącu będą otrzymywali wynagrodzenie z naliczoną ulgą" - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MEiN Dariusz PiontkowskiFoto: PR24

Minister finansów Tadeusz Kościński zapewnił w Programie 1. Polskiego Radia, że najpóźniej w lutym pracownicy otrzymają zwrot nadpłaconej zaliczki na rzecz podatku. Chodzi o osoby, którym w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu wypłacono w styczniu niższe pensje.

"Będą otrzymywali wynagrodzenie z naliczoną ulgą"

- Zdecydowana większość nauczycieli otrzymała takie same lub wyższe wynagrodzenia niż w grudniu - przekonywał w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. - Wynika to ze zmian podatkowych, które zaprojektowane zostały w polskim ładzie. Część pracowników źle zrozumiała nowe zasady podatkowe, być może także i część księgowych inaczej to tłumaczyła, przez to, jak rozumiem, część z nich składała deklaracje mówiące o tym, że nie chcą na razie korzystać z ulgi dla tzw. klasy średniej to doprowadziło do tego, że nie odliczano im comiesięcznego zwolnienia podatkowego i stąd u niektórych mogła być różnica wynagrodzenia między grudniem a styczniem - tłumaczył gość "Tematu dnia".

- Minister finansów zapowiedział, że w tym tygodniu (...) także w przypadku nauczycieli będzie możliwa korekta zeznań podatkowych. To tym, którzy będą chcieli rozliczać się co miesiąc, (...) pozwoli uzyskać te same lub wyższe wynagrodzenia niż w roku ubiegłym - podkreślił wiceszef MEiN.

Pytany, czy w lutym i marcu nauczycieli czeka powtórka z zaskoczenia wysokością pensji, Dariusz Piontkowski ocenił, że "z informacji przekazywanych przez ministra finansów rozumiem, że ci nauczyciele, którzy zmienią swoje deklaracje dotyczącą sposobu rozliczania podatku i będą chcieli mieć co miesiąc rozliczaną ulgę wynikającą z dużej kwoty wolnej od podatku, będą mogli, po złożeniu korekty, otrzymać zwrot podatku, który mogli odliczyć i w lutym dostaną tych kilkaset złotych dodatkowo więcej i w każdym kolejnym miesiącu będą otrzymywali wynagrodzenie z naliczoną ulgą wynikającą z kwoty wolnej od podatku". 

"Zasada »jakoś to będzie«"

Pytany o komentarz do sondaży pokazujących opinie o Polskim ładzie, Dariusz Piontkowski stwierdził, że jego zdaniem, pokazuje to, że "część Polaków mało interesuje się istotną, z punktu widzenia każdego z nas, sprawą". - Wydawałoby się, że (...) gdy system się zmienia, to każdy z nas we własnym interesie powinien zainteresować się sprawą i podjąć decyzję, która będzie najkorzystniejsza - podkreślił.

- W przypadku części nauczycieli zadziałała zasada że "jakoś to będzie. Napiszę, bo ktoś mi powiedział, że tak powinienem zrobić, a sam nie zainteresowałem się (...)". Na pewno też MF powinno starać się wyjaśniać nowe zasady podatkowe, docierać z informacją jak najszerzej - stwierdził Dariusz Piontkowski. 

Posłuchaj
24:54 Piontkowski-PR24_AAC 2022_01_10-15-33-38.mp3 Dariusz Piontkowski: nauczyciele, którzy zmienią swoje deklaracje dotyczące sposobu rozliczania podatku (...) w każdym kolejnym miesiącu będą otrzymywali wynagrodzenie z naliczoną ulgą ("Temat dnia/ Gość PR24")

W rozmowie więcej o sytuacji podatkowej i finansowej nauczycieli. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

Czytaj także: 

Od 1 stycznia weszła w życie reforma podatkowa Polskiego Ładu. Jej główne założenia to między innymi: podniesienie kwoty wolnej od podatku i progu podatkowego oraz zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej. Po zmianach, w wyniku błędu dotyczącego naliczania podatku, wynagrodzenia części nauczycieli i pracowników służb mundurowych za styczeń były niższe niż te z grudnia.

W zeszłym tygodniu minister finansów wydał rozporządzenie, które ma rozwiązać ten problem. Obniżone wynagrodzenia mają zostać wyrównane.

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyAntoni Trzmiel

GośćDariusz Piontkowski (wiceminister edukacji)

Data emisji: 10.01.2021

Godz. emisji: 15.33


Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl

Czytaj także

Nowe zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy. Ministerstwo mówi o wyrównaniu pensji

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 15:32
Ministerstwo finansów przypomniało, że od soboty obowiązują nowe zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r. Resort dodał, że jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, dostanie wyrównanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżka VAT na paliwa. Müller: to kolejny ważny element w walce ze skutkami inflacji

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 18:02
- Od pierwszego lutego można spodziewać się zmniejszenia cen litra benzyny i diesla na stacjach do 70 groszy, a jeśli chodzi o gaz do 40 groszy - poinformował w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sarnowski: do zarobków 12 800 zł nie będzie zmian wysokości opodatkowania

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 18:56
- Wynagrodzenia wypłacane pracownikom "na rękę", netto nie będą niższe niż w ubiegłym roku tak długo, jak te osoby zarabiają do 12 800 zł brutto - zapewnił wiceminister finansów Jan Sarnowski. Podkreślił również, że na rozwiązaniach zawartych w Polskim Ładzie nie stracą samotni rodzice, którzy otrzymali nowy instrument podatkowy.
rozwiń zwiń