X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Aneta Afelt: dzięki szczepieniom zachowujemy standard życia

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 19:45
- Każdy z nas powinien spotkać się z wirusem, najpełniej w warunkach kontrolowanych, kiedy podchodźmy do szczepienia. Dużo gorzej gdy będą to warunki niekontrolowane, nasza reakcja jeśli chodzi o skutki zdrowotne jest mało przewidywalna - mówiła w Polskim Radiu 24 Dr Aneta Afelt Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.
Trzecia dawka szczepionki znacznie zwiększa ochronę przed nowymi wariantami koronawirusa
Trzecia dawka szczepionki znacznie zwiększa ochronę przed nowymi wariantami koronawirusaFoto: Marina Demidiuk/Shutterstock

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, minionej doby potwierdzono 7179 nowych zakażeń koronawirusem. To o 14 proc. więcej niż tydzień temu. Zmarły 33 zakażone osoby. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział IAR, że do 38 wzrosła liczba wykrytych przypadków nowego wariantu koronawirusa omikron.

Według danych Ministerstwa Zdrowia obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 19 135 osób, czyli o 273 mniej niż dzień wcześniej. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest ponad 31 300 łóżek szpitalnych. Zajęte są 1894 respiratory.

Dr Aneta Afelt przypominała, że wariant omikron skuteczniej niż poprzednie mutacje atakuje nasz układ immunologiczny, także w wypadku, gdy przechorowaliśmy inne warianty wirusa. - Dawka przypominająca szczepionki to nasza nadzieja na to, że jeśli zostaniemy zakażeni, to przejdziemy to dużo lżej. Zakażenie to nie jest wielki problem, ten zaczyna się gdy nasz organizm, układ immunologiczny reaguje w sposób nadmierny na wirusa i wtedy pojawiają się takie sytuacje, jak kłopoty z płucami, układem nerwowym czy syndrom long-covid - wyjaśniała.

Gość audycji stwierdziła, że dopiero w przyszłym roku można mieć nadzieję na znaczącą poprawę sytuacji epidemicznej, o ile nie pojawi się wariant koronawirusa, który będzie bardziej groźny niż omikron, jeśli chodzi o konsekwencje zdrowotne zakażenia. - Szczepienie po prostu i zwyczajnie się opłaca. Nie obniżamy jakości naszego życia konsekwencjami naturalnego zakażenia, ewentualnych powikłań, zachowujemy nasz standard życia - tłumaczyła ekspert.

Czytaj także:

W pełni zaszczepionych jest ponad 21 mln obywateli Polski. Dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 6,6 mln osób. Spośród 304 tys. zarejestrowanych na szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat pierwszą dawkę przyjęło już 208 tys.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Dr Aneta Afelt

Data emisji: 02.01.2021

Godzina emisji: 18.33

PR24/ka

Czytaj także

Koronawirus. Dr Ernest Kuchar: jest szansa, że liczba zakażeń będzie spadać

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 19:17
- Jest szansa, że znajdujemy się na ramieniu zstępującym fali, co oznacza, że liczba zakażeń będzie powoli malała - mówił w Polskim Radiu 24 dr Ernest Kuchar, wakcynolog i zakaźnik, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert LuxMed.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borowiak o pomyśle obowiązkowych szczepień: chcemy, żeby to była dobrowolność

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 08:16
- Bardzo łatwo jest podsuwać różne propozycje, jeśli się nie podnosi za nie odpowiedzialności - powiedziała Joanna Borowiak, odnosząc się do pomysłu posłów Lewicy dot. obowiązkowych szczepień dla wszystkich. - My chcemy, żeby Polacy mogli się szczepić i żeby to była dobrowolność - podkreśliła na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Koszty społeczne i polityczne byłyby zbyt duże". Dr Karnkowski o obowiązkowych szczepieniach

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 13:38
- Wydaje mi się, że koszty społeczne i polityczne wprowadzenia obowiązkowych szczepień w Polsce byłyby zbyt duże. Moim zdaniem władza na to się nie zdecyduje, choć będzie się o tym dyskutować - powiedział w Polskim Radiu 24 socjolog dr Krzysztof Karnkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaszczepienia a zgony na koronawirusa. Dr Kucharczyk: widać korelacje

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 16:50
- Na różne mutacje koronawirusa działają szczepionki, które mamy obecnie, nie wydaje się, by kolejne były potrzebne. Trzeba korzystać z tej wiedzy, którą mamy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kucharczyk, biotechnolog.
rozwiń zwiń