X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wybory prezydenckie w Zambii. Ekspert do spraw afrykańskich: stały się wzorem dla innych państw

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 15:33
- W sierpniu miały miejsce wybory prezydenckie i parlamentarne, które kompletnie zmiotły dotychczasową ekipę, zmieniły stosunki władzy w państwie. Wszystko odbyło się w sposób pokojowy, grzeczny, ucywilizowany - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Krzysztof Kulig (ekspert do spraw afrykańskich).
W ocenie Jana Krzysztofa Kuliga, Hakainde Hichilema przejął władzę w sposób pokojowy
W ocenie Jana Krzysztofa Kuliga, Hakainde Hichilema przejął władzę w sposób pokojowy Foto: PAP/EPA/Ken Cedeno / POOL

W 2021 roku, na początku sierpnia w Zambii odbyły się wybory prezydenckie. Zwyciężył je dotychczasowy lider opozycji Hakainde Hichilema, pokonując urzędującego Edgara Lungu. Hichma wygrał ponadto wybory już w pierwszej turze głosowania. Nowy prezydent odziedziczył kraj pogrążony w kryzysie finansowym i tonący w zagranicznych długach.

O znaczeniu tychże wyborów dla kontynentu afrykańskiego mówił Jan Krzysztof Kulig (ekspert do spraw afrykańskich). 

- Poprzednia ekipa w sposób spokojny oddała władzę, mimo zapowiedzi, że może dojść do zamieszek, do postępowań niezgodnych z prawem. Okazało się, że w środku Afryki jest kraj spokojnie rządzony, w cywilizowany sposób, gdzie prawo ma znaczenie, gdzie władzę można przekazać komuś z zupełnie innego obozu. Te wybory okazały się wzorcem dla innych państw afrykańskich, że nic złego nie ma w tym, że ktoś wygrywa wybory, a ktoś je przegrywa - zaznaczył. 

Gość audycji podczas rozmowy z Antonii Opalińskim wskazał na pewne podobieństwa między Polską, a Zambią.      

- Zambia jest krajem, który ma najobfitsze kontakty z Polską, choć mało znane Polsce i mało oczywiste. Miały tam miejsce wydarzenia bardzo podobne do wydarzeń w naszym kraju, bardzo ważne dla samego kontynentu - ocenił.   

Posłuchaj
25:08 PR24_mp3 2022_01_02-14-33-10.mp3 Jan Krzysztof Kulig o znaczeniu wyborów prezydenckich w Zambii dla kontynentu afrykańskiego ("Temat dnia/Gość PR24")

      

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jan Krzysztof Kulig (ekspert do spraw afrykańskich)

Data emisji: 02.01.2022

Godzina emisji: 14.33


kmp

Czytaj także

Pekin kreuje "nowego człowieka". Prof. Mierzejewski: przez Chiny toczy się kampania antycelebrycka

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 20:19
- Pekin próbuje mobilizować społecznie ludzi, żeby uwierzyli w to, że Chiny będą w wielkie, by nakręcili gospodarkę popytem wewnętrznym. Motywuje się tych ludzi przez kampanie polityczne - powiedział w audycji Polskiego Radia 24 prof. Dominik Mierzejewski, kierownik Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń