X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Scenariusz zjednoczonej opozycji jest trudny do zrealizowania". Politolog o wynikach najnowszego sondażu IBRiS

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 09:30
- Scenariusz zjednoczonej opozycji w tym kształcie, w jakim jest teraz, rzeczywiście jest trudny do zrealizowania, albo przynajmniej wymagałby wielu rozmów i "wyrzeczeń" - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Machnik (politolog, Collegium Humanum).   

Z najnowszego sondażu IBRiS wynika, że tylko jedna czwarta respondentów uważa, że opozycja jest gotowa do przejęcia władzy. 

Z opublikowanego we wtorek sondażu IBRIS, przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej", wynika, że tylko jedna czwarta badanych uważa, że opozycja jest gotowa do przejęcia władzy (4,7 proc. – zdecydowanie tak; 20,1 proc. – tak). 

Z kolei ponad 63 proc. badanych uważa, że opozycja nie jest gotowa do przejęcia władzy (29,7 proc. – zdecydowanie nie; 33,9 proc. – raczej nie). 11,6 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie. 

Wyniki badania skomentował politolog, dr Bartłomiej Machnik. 

Donald Tusk liderem opozycji?

- W moim przekonaniu ważniejszym byłoby to i byłby to dobry początek dla rozmów opozycyjnych, gdyby część z tych środowisk połączyła się ze sobą. Mówi się o tym, że są toczone rozmowy między PSL-em, Szymonem Hołownią, czy Jarosławem Gowinem, który ma powrócić do polityki od nowego roku. Jeżeli mielibyśmy do czynienia z takim połączeniem i zmniejszeniem liczby podmiotów do negocjacji w ramach opozycji, to zmienia się całkowicie optyka i te szanse wzrastają. Jednak jest to cały czas pewien hipotetyczny zamysł.     

Posłuchaj
09:56 PR24_mp3 2021_12_30-07-49-47.mp3 Dr Bartłomiej Machnik o politycznych szansach opozycji ("Temat dnia/Gość PR24") 

Gość audycji odniósł się również do osoby Donalda Tuska, jako lidera opozycji. 

- Faktem jest, że Donald Tusk ma tę przewagę, że jego doświadczenie- chociażby działalność w strukturach unijnych i funkcjach, które pełnił, jest na jego korzyść. Po drugie jest już pełnoprawnym przywódcą największej partii opozycyjnej, więc ma wszystkie karty do tego, aby wydyktować warunki. Natomiast widzimy, że póki co strategia Tuska jest bardziej skierowana na polaryzację sceny politycznej - ocenił.         

Więcej w nagraniu. 

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadził: Stanisław Janecki 

Gość: dr Bartłomiej Machnik (politolog, Collegium Humanum)

Data emisji: 30.12.2021

Godzina emisji: 07.49

kmp

Czytaj także

"Trzecia kadencja PiS jest pewna". Politolog o prognozie na nadchodące wybory

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 16:00
- Trzecia kadencja Jarosława Kaczyńskiego i jego formacji jest bardzo prawdopodobna, z prostej przyczyny. Opozycja nie będzie chciała iść w jednym bloku, dlatego że już doświadczenia z 2019 roku, z wyborów do Parlamentu Europejskiego, pokazały przede wszystkim PSL, jak bardzo kosztowne było wejście do szerokiej koalicji, zwłaszcza jeśli chodzi o poparcie LGBT. W społeczeństwie wiejskim odbiło się to negatywnie. Większość elektoratu przepłynęła do PiS - mówił prof. Marcin Szewczak (politolog z KUL). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Efekt Tuska się wyczerpał". Dr Tomasz Żukowski nie ma dobrych wieści dla PO

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 19:00
Najnowsze wyniki sondażu CBOS dają Platformie Obywatelskiej poniżej 15 proc. poparcia. - Efekt powrotu Donalda Tuska zdecydowanie się wyczerpał - skomentował to w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń