30. rocznica upadku ZSRR. Prof. Kornat: to efekt nieudanego cywilizacyjnego wyścigu

2021-12-26, 16:00

30. rocznica upadku ZSRR. Prof. Kornat: to efekt nieudanego cywilizacyjnego wyścigu
Mija 30 lat od upadku ZSRR. Foto: shutterstock.com

- Było szereg przyczyn sprawczych całego procesu rozkładowego. Wśród nich należy wymienić trudności gospodarcze, powiększone w skutek przegrywania wyścigu zbrojeń i cywilizacyjnego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat (historyk, UKSW).

26 grudnia 1991 roku Rada Najwyższa ZSRR przyjęła deklarację o samorozwiązaniu, co oznaczało rozpad Związku Radzieckiego. Był to koniec największego państwa komunistycznego w historii, państwa totalitarnego, które doprowadziło do zagłady wielu milionów ofiar różnych narodowości.

O powodach rozpadu ZSRR mówił prof. Marek Kornat. 

- Kolejną żywiołowy proces zwany pierestrojką, który został przeprowadzony przez Gorbaczowa. Chodzi mi przede wszystkim o to, co nazwano słowem "własność", "jawność". Innymi słowy było to popuszczenie cenzury, umożliwienie dyskusji także nad przeszłością państwa sowieckiego, nad całym zbrodniczym dziedzictwem z doby Lenina i Stalina - przypomniał. 

Posłuchaj

Prof. Marek Kornat o upadku ZSRR ("Temat dnia/Gość PR24") 25:17
+
Dodaj do playlisty

Gość audycji wyróżnił również przyczyny bezpośrednie upadku ZSRR.     

- Widziałbym dwie. Nie powiodła się próba renegocjacji układu związkowego, aby był taki plan w końcowej fazie istnienia Związku Sowieckiego. Plan ten zakładał utrzymanie porozumienia na kształt zmieniony, nowy, poszerzający zakres uprawnień republik związkowych. To się nie powiodło. Doszło do dwóch wydarzeń, które były decydujące na ostatniej prostej. (...) Jednym z nich była osobista rywalizacja między Grobaczowem a Jelcynem - tak prof. Kornat przedstawił w skrócie historię rozpadu Związku Sowieckiego.     

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka 

Gość: prof. Marek Kornat (historyk, UKSW)

Data emisji: 26.12.2021

Godzina emisji: 14.31


kmp

Polecane

Wróć do strony głównej