X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wszystko przez nerwowe reakcje na pandemię". Dr Wolański o kłopotach branży motoryzacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 19:00
- Koncerny miały inne podejście do zamawiania półprzewodników. Wszystko przez problemy z pandemią i nerwowe reakcje biznesowe - powiedział w Polskim Radiu 24 o problemach z produkcją samochodów dr Michał Wolański z SGH.
Za przestój w branży motoryzacyjnej odpowiadają m.in. nerwowe ruchu spowodowane wybuchem pandemii
Za przestój w branży motoryzacyjnej odpowiadają m.in. nerwowe ruchu spowodowane wybuchem pandemii Foto: xieyuliang/Shutterstock.com

79 proc. badanych Polaków chce, by rząd Polski wspierał budowę własnej marki samochodów elektrycznych - wynika z badania. Polacy są zdania, że własna marka przyczyni się do większej dostępności i popularyzacji aut elektrycznych oraz rozbudowy infrastruktury ładowania. Ma to mieć szczególne znaczenie w dobie zmian w branży motoryzacyjnej, na którą wpływ miała także pandemia koronawirusa. Poza zmianami w podejściu do motoryzacji, branża zmaga się także z opóźnieniami w produkcji samochodów.

Nerwowe reakcje na pandemię

Dr Michał Wolański powiedział, że za opóźnienia w produkcji samochodów odpowiada brak kluczowych elementów związanych z komputerowymi podzespołami auta. - Obecnie brakuje samochodów, które stoją na placach w fabrykach, ale są niekompletne. Nie mogły być wyprodukowane, bo brakuje półprzewodników. To brak we wszystkich branżach, ale szczególnie dotyka motoryzację - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 winą za taki stan rzeczy obwinił pandemię, która nie tylko spowodowała brak konkretnych części na rynku, ale wywołała nerwowe reakcje u przedstawicieli branży. - Największy problem spadków produkcji dotyczy koncernów europejskich i azjatyckich. Miały inne podejście do zamawiania półprzewodników. Wszystko przez problemy z pandemią i nerwowych reakcji biznesowych ocenił.

- Producenci samochodów zapomnieli, że ważna jest dla nich nie tylko stal i silniki, ale także elementy komputerowe. Teraz widzimy tego efekty - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:20 PR24_mp3 2021_12_05-18-06-13.mp3 Dr Michał Wolański o powodach przestoju w branży motoryzacyjnej ("Gość PR24")

 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: dr Michał Wolański (SGH)

Data emisji: 05.12.2021

Godzina: 18:06

dz

Czytaj także

BMW bez dotykowych ekranów - wszystko przez brak chipów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 15:30
Brak półprzewodników znacząco wpływa na rynek samochodów osobowych. Bawarski producent nie zamierza jednak czekać na dostawy i decyduje się na rezygnacje z dotykowego panelu - dzięki temu zamówione auta szybciej trafią do klientów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnia Astra zjechała z linii produkcyjnej. Fabryka Opla w Gliwicach kończy produkcję aut osobowych

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 12:43
Po 23 latach należąca do koncernu motoryzacyjnego Stellantis gliwicka fabryka Opla zakończyła produkcję modelu Astra i tym samym produkcję samochodów osobowych. W kwietniu 2022 r. wybudowany kosztem ok. 300 mln euro nowy zakład rozpocznie produkcję samochodów dostawczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe znaki drogowe. Sprawdź, żeby nie dostać mandatu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 13:00
Na polskich drogach będzie coraz więcej pojazdów elektrycznych i niskoemisyjnych. Na razie jest ich 30 tysięcy na ponad 18 milionów zarejestrowanych aut. Z myślą o tym Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło nowe oznakowanie.
rozwiń zwiń