X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To był test przed wprowadzeniem stanu wojennego". Dr Urbankowski o strajku w szkole pożarniczej w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 14:35
- To był test. Przetestowano całą polską młodzież, polską inteligencję. Sprawdzano czy się ruszy, czy będzie protestować. I ten test dla strony komunistycznej wypadł na tyle pozytywnie, że wprowadziła stan wojenny - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bohdan Urbankowski, pisarz i filozof. 
Rekonstrukcja wydarzeń. Zdjęcie ilustracyjne
Rekonstrukcja wydarzeń. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Damian Pankowiec / Shutterstock.com

25 listopada 1981 roku rozpoczął się strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Uformował się komitet strajkowy, który zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu

Z każdym dniem strajku wokół gmachu WOSP na warszawskim Żoliborzu gromadził się coraz większy tłum mieszkańców Warszawy i rodzin studentów. Na miejscu trwała zbiórka żywności dla studentów odciętych przez milicję od świata. Do środka, przez kordon milicjantów, przekradł się duszpasterz Solidarności ks. Jerzy Popiełuszko, który odprawił dwie msze święte. Takie gesty były możliwe do wieczora 1 grudnia. Wówczas dostęp do szkoły został całkowicie odcięty. 2 grudnia władze komunistyczne z pomocą milicji i wojska spacyfikowały strajk.

- Był to test, dlatego że wyznaczone przez Jaruzelskiego bojówki, najpierw chodziły po podwórkach, po różnych zakamarkach miast - żeby sprawdzić co tam jest, czego mogą się spodziewać. A tutaj przetestowano młodzież - bardzo sprawną, bo była to szkoła pożarnictwa - powiedział dr Bohdan Urbankowski. 

- Ale zarazem przetestowano całą polską młodzież, polską inteligencję. Sprawdzano czy się ruszy, czy będzie protestować. I ten test dla strony komunistycznej wypadł na tyle pozytywnie, że wprowadziła stan wojenny - dodał.

Gość PR24 zaznaczył, że ks. Jerzy Popiełuszko dał się wtedy poznać nie tylko jako kapłan nieugięty, ale także jako pocieszyciel. - Bo msze z jego udziałem, jego homilie, jego wizyty w zakładach pracy, chociażby w Hucie Warszawa, miały podtrzymywać Polaków na duchu. Pokazać, że nie wszystko jest stracone, że należy się zorganizować, oprzeć relacje na wartościach, na braterstwie. To było na tyle niebezpieczne dla władz komunistycznych, że go po prostu zlikwidowały - wyjaśniał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:16 PR24 2021_11_28-13-33-29.mp3 dr Bohdan Urbankowski o strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Goście: dr Bohdan Urbankowski (pisarz i filozof)
Data emisji: 28.11.2021
Godzina emisji: 13.33

bartos

Czytaj także

Sierpień '80. Tego dnia ks. Popiełuszko został kapelanem Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 05:49
Niewierzący dostrzegą w tym zrządzenie losu, wierzący - działanie Opatrzności. Tego samego dnia, którego - dzięki porozumieniom sierpniowym - na Wybrzeżu narodziła się Solidarność, w Warszawie ruch zyskał swojego duchowego przewodnika. 
rozwiń zwiń