X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa koalicja w Niemczech. Reginia-Zacharski: zagadnienia ideologiczne będą usytuowane wyżej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 11:00
- Ci politycy są doświadczeni, wiedzą iż pewne unijne instrumenty czy narzędzia są skuteczne więc paliwo o charakterze ideologicznym będzie działało nadal - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski. Politolog i ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego odniósł się w ten sposób do ostatnich wydarzeń w Niemczech.
W Niemczech utworzyła się nowa koalicja. Na jej czele stanie prawdopodobnie polityk SPD
W Niemczech utworzyła się nowa koalicja. Na jej czele stanie prawdopodobnie polityk SPDFoto: Cineberg / shutterstock

Polski rząd prowadzi dyplomatyczną ofensywę. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się już z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, w piątek (26.11) spotka się z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Wcześniej odbył spotkanie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz premierem Republiki Słowenii Janezem Janšą. Głównym tematem rozmów są kryzysy wywołane przez Rosję i Białoruś.

- Sygnały tutaj nie są jednak jednoznaczne, choć wszystko to spotyka się z dużym zrozumieniem i pozytywnym odbiorem, a praktycznie każda wizyta kończy się deklaracjami poparcia nas. Natomiast chwilę później pojawiają się komunikaty, które wprawdzie nie podważają samego przesłania, ale w informacji zwrotnej znajdujemy ciemniejsze scenariusze rozwoju przyszłości - mówił politolog.

"Paliwo o charakterze ideologicznym"

Dodał, że w dłuższej perspektywie, nie można jednak rozwiać wszystkich wątpliwości co do dalszych scenariuszy polityki międzynarodowej. Odniósł się także do zapisów umowy koalicyjnej Niemiec, która w swojej treści "dociska pedał gazu w sprawie Polski i Węgier". Zauważył, że zagadnienia ideologiczne będą usytuowane wyżej "na agendzie".

- Ci politycy są doświadczeni, wiedzą iż pewne unijne instrumenty czy narzędzia są skuteczne. Z jednej strony więc paliwo o charakterze ideologicznym będzie działało nadal, bo jego skuteczność została przetestowana, a test wypadł pozytywnie, dla nas natomiast jest to wiadomość negatywna - podkreślił prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP doszły do porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu Niemiec. Partyjni liderzy koalicji przedstawili w Berlinie umowę koalicyjną. W liczącym 177 stron dokumencie wspomina się m.in, że "Niemcy i Polskę łączy głęboka przyjaźń".

Koalicjanci zauważyli też, że "Realizujemy konkretne projekty w ramach rozszerzonych formatów, takich jak Trójkąt Weimarski (Niemcy, Francja i Polska). Niemcy i Polskę łączy głęboka przyjaźń. Wzmacniamy tutaj pracę podmiotów społeczeństwa obywatelskiego (np. Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży). Poprawiamy współpracę w obszarach przygranicznych (...)".

Czytaj także:

Posłuchaj
24:39 PR24_mp3 2021_11_26-09-33-48.mp3 Prof. J. Reginia-Zacharski o zagadnieniach ideologicznych "na agendzie" nowej koalicji w Niemczech ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego)

Data emisji: 26.11.2021

Godzina: 09:33 

Czytaj także

"Niemcy w końcu doczekają się rachunku". Mularczyk o stratach poniesionych w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 17:13
- Niemcy oprócz dobrych gestów, słów przeprosin, nie byli skłonni, ani skwapliwi do tego, aby cokolwiek współfinansować Polakom, z tytułu zniszczeń. Prędzej, czy później Niemcy doczekają się rachunku - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijny spór o praworządność. Bogdan Pęk: chodzi fundamenty polskiej suwerenności

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 11:55
- Ta rezolucja stwierdzała, że Trybunał Konstytucyjny jest nielegalny, czyli burzyła fundamenty polskiej suwerenności. Posłowie polskiej opozycji zagłosowali za tym, co jest szczególnym skandalem - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS.
rozwiń zwiń