X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kryzys migracyjny. Dominika Ćosić o instytucjach UE: prawie wszyscy rozumieją Polskę

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 12:19
- Grecja jako jedna z pierwszych wyraziła pełną solidarność z działaniami Polski (…). Wszystkie kraje mające zewnętrzną granicę Unii Europejskiej rozumieją, jak to wygląda w praktyce. Czym innym jest teoretyzowanie niefrasobliwego premiera Luksemburga na temat tego, jak powinien dany kraj się zachowywać, a budowa muru czy zasieków w XXI w. jest barbarzyństwem - mówiła w Polskim Radiu 24 Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli.
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się kolejna debata na temat sytuacji na Białorusi i kryzysu na polsko-białoruskiej granicy
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się kolejna debata na temat sytuacji na Białorusi i kryzysu na polsko-białoruskiej granicyFoto: olrat/Shutterstock

Parlament Europejski w Strasburgu po raz kolejny debatował na temat sytuacji na Białorusi oraz kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Europosłowie apelowali o zwiększenie presji na reżim Aleksandra Łukaszenki, Komisja Europejska zapowiedziała stworzenie "czarnej listy". List do deputowanych wysłał premier Mateusz Morawiecki, wezwał w nim instytucje europejskie, by nie czyniły żadnych ustępstw wobec Mińska i Moskwy.

Dominika Ćosić relacjonowała stanowisko, jakie zajmują instytucje europejskie ws. kryzysu migracyjnego na granicy z Polską. - Niektórzy europosłowie niemalże stawiali znak równości między działaniami polskiego i białoruskiego rządu, mówiąc, że w tym momencie należy się solidarność przede wszystkim ofiarom. To kolejna debata w Parlamencie Europejskim, w której niezależenia od tego, co usłyszą, powiedzą swoje, bo takie mają role napisane w scenariuszu - zaznaczyła.

- O ile Parlament Europejski jest najbardziej zacietrzewiony ideologicznie - to jest rytualny taniec wykonywany przez europosłów, kiedy rzecz dotyczy Polski, Węgier, a za chwilę może Słowenii czy Czech - to Komisja Europejska ma nieco inne podejście, zaś jeszcze inne Rada Europejska, czyli kraje członkowskie - zwróciła uwagę i dodała, że europosłowie, nie ponosząc w istocie bezpośredniej odpowiedzialności za swoje wypowiedzi podczas debat, głoszą często kontrowersyjne opinie, które mają zapewnić wyrazistość ich wizerunku wśród wyborców.

Posłuchaj
10:06 PR24_mp3 2021_11_24-10-07-50.mp3 Dominika Ćosić o percepcji kryzysu migracyjnego na polskiej granicy w instytucjach UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Socjaldemokraci w czasie debaty naciskali na Komisję Europejską, aby podjęła bardziej zdecydowane działania na rzecz pomocy humanitarnej dla migrantów przetrzymywanych przez białoruskich funkcjonariuszy w pobliżu granicy Unii. Konserwatywni deputowani zwracali uwagę, że Białoruś wcześniej już odmawiała przyjęcia polskich konwojów humanitarnych.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Dominika Ćosić

Data emisji: 24.11.2021

Godzina emisji: 10.07

PR24/ka

Czytaj także

"W tej sprawie można stworzyć pewną grupę poparcia". Lachert o działaniu V4 ws. kryzysu na granicy

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 18:00
- W kwestii sytuacji na granicy i próby stworzenia sojuszu wśród państw V4, kłopotem dla nas może być polityka Węgier nastawiona na próbę odbudowy relacji z Rosją - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Lachert, red. naczelny portalu trimarium.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ofensywa dyplomatyczna premiera. Przydacz: solidarność i jedność UE powinna pozostać podstawową wartością

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 20:11
- Z cała pewnością Rosja byłaby zainteresowana rozbiciem jedności, która służy bezpieczeństwu Europy i budowie naszego dobrobytu. Będziemy pracować nad tym, aby ta jedność nie została złamana. Mamy nadzieję, że nasi zachodni partnerzy podobnie rozumieją wartości europejskie, które powinny też przejawiać się w praktyce - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, komentując europejską ofensywę dyplomatyczną premiera Mateusza Morawieckiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie Morawiecki-Macron. Dr Machalica: dobrze, że ofensywa dyplomatyczna ma miejsce

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 10:27
- Lepiej jest prowadzić działania dyplomatyczne, niż ich nie prowadzić. Szczególnie że tematów do rozmowy na najwyższym szczeblu trochę się uzbierało. (...) Dobrze, że taka ofensywa dyplomatyczna ma miejsce. Trzeba też rozmawiać z naszymi sąsiadami, z partnerami z Grupy Wyszehradzkiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Machalica (Centrum im. I. Daszyńskiego). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność") i Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska").
rozwiń zwiń