X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Gen. Gromadziński: obrona granicy jest efektywna, łączy nas wspólny cel

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 15:10
- Ostatnie dwa lata wskazywały na zagrożenia, z którymi musimy się zmierzyć, i spowodowały, że rozumiemy się wzajemnie z różnymi służbami, znamy procedury. Właścicielem obrony granicy jest Straż Graniczna, my ją wzmacniamy we współdziałaniu z kolegami z policji - mówił w Polskim Radiu 24 gen. dywizji Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. Tadeusza Buka.
Żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej w czasie patrolu na granicy z Białorusią
Żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej w czasie patrolu na granicy z Białorusią Foto: twitter.com/Zelazna_Dywizja

Wczoraj Straż Graniczna zanotowała 346 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wydano 58 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski.

Zanotowano jedną masową próbę siłowego przekroczenia granicy. Na odcinku ochranianym przez placówkę w Dubiczach Cerkiewnych około 150 agresywnych cudzoziemców próbowało wedrzeć się na terytorium Polski.

Dowodzona przez gen. Jarosława Gromadzińskiego dywizja bierze udział w zabezpieczaniu granicy z Białorusią. Gość audycji relacjonował warunki, jakie mają żołnierze, oraz wyszkolenie oddziałów. - Sztab dywizji jest młody, to trzyletnia struktura, ale część jego składu jest doświadczona, brała m.in. udział w ćwiczeniach z żołnierzami USA. W jednostkach służą także żołnierze, którzy byli m.in. na misjach w Afganistanie czy Iraku. Dla nas tego typu służba nie jest czymś nowym, szkolimy żołnierzy do takich operacji - zapewniał.

- Wojsko również dostosowało się do współczesnych zagrożeń, działań nielinearnych, asymetrycznych, do tego szkolimy naszych żołnierzy, którzy są świadomi zagrożenia, ale wierzą w swoje możliwości, które niejednokrotnie sprawdzili na misjach zagranicznych - mówił generał.

Jak dodał, polskie wojsko w ostatnich latach przeszło transformację technologiczną, cyfrowe są m.in. systemy rozpoznania czy dowodzenia. - Można tylko sobie życzyć, żeby te zakupy, które zostały zapoczątkowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej, były kontynuowane w takim tempie, żeby nasycić potrzeby sił zbrojnych - zaznaczył.

Odnosząc się do współdziałania różnego rodzaju służb na granicy z Białorusią, generał przypominał, że działania w tym rejonie koordynuje Straż Graniczna. - To jest ich odpowiedzialność ustawowa, naszym zadaniem jest ich wsparcie, wykorzystanie naszego potencjału i umiejętności. Dlatego obrona granicy jest efektywna, że łączy nas wspólny cel, nauczyliśmy się współpracować. Na każdym odcinku są tzw. lokalne połączone centra operacji, gdzie przedstawiciele wszystkich służb mają odprawy i koordynuje się działania - wyjaśniał.

migranci na granicy pap 1200 .jpg
Kryzys migracyjny. Żaryn: polskie służby są przygotowane na okoliczność kolejnych ataków

- Tamta strona ma jasno sprecyzowany cel, dąży do eskalacji tego kryzysu, traktuje przedmiotowo migrantów, dla celów, które są bardziej polityczne niż chęć pomocy tym ludziom (…), którzy dali się wkręcić w spiralę nakręcaną przez służby białoruskie. Nasz odcinek granicy z Białorusią jest bardziej umocniony niż odcinek litewski czy łotewski. Gdyby drugiej stronie zależało tylko na przejściu migrantów, szukaliby mniej umocnionych miejsc, jednak dochodzi do konfrontacji, ataków na naszych żołnierzy i strażników, to sterowany, sztuczny konflikt, który ma podłoże propagandowe i polityczne - mówił gen. dywizji Jarosław Gromadziński.

Posłuchaj
15:19 PR24_mp3 2021_11_22-13-34-03.mp3 Gen. dywizji Jarosław Gromadziński o sytuacji na granicy z Białorusią (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: gen. dywizji Jarosław Gromadziński

Data emisji: 22.11.2021

Godzina emisji: 13.34

PR24/ka

Czytaj także

"Obserwujemy zmianę zasad gry". Dr Jacek Raubo o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 11:05
- Działania dyplomatów są kluczowe dla rozwiązania problemu tu i teraz, ale musimy patrzeć w perspektywie wielu lat. Obserwujemy zmianę zasad gry, do której musimy się przygotować m.in. poprzez konstruowanie bariery granicznej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. bezpieczeństwa i obronności dr Jacek Raubo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Migranci na granicy. Formela: Łukaszenka jest zaskoczony skutecznością polskich służb

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:00
- Jest dla Łukaszenki ogromnym zaskoczeniem sytuacja na granicy polskiej, stanowczość, determinacja, ale też świetny sposób organizacji ochrony polskiej granicy - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Formela, redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka zapowiada referendum konstytucyjne. Grochmalski: efekt nacisku ze strony Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 12:15
- Władimir Putin może ewentualnie dokonać wymiany Aleksandra Łukaszenki, jeśli okaże się, że opcje, jakie reprezentuje obecny przywódca Białorusi, są zbyt wąskie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, wykładowca, politolog, ekspert ds. międzynarodowych. 
rozwiń zwiń