X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Andrzej Rosiński o kryzysie migracyjnym: asertywna postawa Polski porażką Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 11:56
- Stopniowa blokada przejść drogowych na granicy polsko-białoruskiej jest narzędziem realnego wpływu Polski na reżim Białorusi, którego główne dochody pochodzą z tranzytu z Rosji i Azji do Europy Zachodniej - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rosiński, historyk, ekspert ds. wschodnich.
Migranci na przejściu granicznym Bruzgi - Kuźnica Białostocka, 15.11.2021
Migranci na przejściu granicznym Bruzgi - Kuźnica Białostocka, 15.11.2021Foto: PAP/EPA/OKSANA MANCHUK / BELTA / HANDOUT

W poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ogłosił, że Unia Europejska w najbliższych dniach nałoży sankcje na osoby i podmioty na Białorusi. Dodał, że rozszerzając zakres możliwości nakładania sankcji, UE będzie mogła uderzyć w tych, którzy organizują transport migrantów.

Marcin Przydacz MSZ/Twitter 1200
Wiceszef MSZ: jeśli sytuacja będzie eskalować, to możliwe, że kolejne przejścia graniczne z Białorusią będą zamykane

Andrzej Rosiński zwrócił uwagę na komentarze pojawiające się w mediach rosyjskich dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. - Za strony rosyjskiej słychać opinie, że Łukaszenka przecenił swoje możliwości wobec Polski, wydawało mu się, że jest Erdoganem, nie ma jednak takiej siły sprawczej, jaką ma turecka diaspora w UE (…). Asertywną postawę Polski wobec kryzysu, której się nie spodziewał Łukaszenka, uznaje się za kluczowy element jego porażki - stwierdził. Dodał także, że duże znaczenie miały przepisy stanu wyjątkowego i związane z nimi odcięcie od granicy "mediów kolaborujących z Rosją".

Ekspert podkreślił także, że Rosjanie docenili argument o możliwości zablokowania tranzytu na granicy polsko-białoruskiej. - Plan rosyjski kontrolowania UE za pomocą strategicznych relacji z Niemcami zaczyna się nie sprawdzać, jest zaskoczenie, że Polacy rozmawiają z Białorusią i Rosją językiem, które te rozumieją, językiem faktów dokonanych - zauważył.

- Zablokowanie przejść granicznych to konkret, blokady tranzytu przez Białoruś Polska możne dokonać samodzielnie, bez Brukseli, to nie są sankcje dotyczące towarów białoruskich, tylko reakcje "techniczne".  Polska może zablokować tranzyt przez Białoruś, co dotyczy firm rosyjskich i chińskich - wyjaśnił.

Jak dodał gość audycji, sprawa blokady tranzytu towarów przez Białoruś może być bardzo istotnym narzędziem nacisku na reżim Łukaszenki. - Systematyczna blokada przejść drogowych, oprócz tego, że zmusza przewoźników do szukania drogi przez Litwę, Łotwę lub Ukrainę, jest sygnałem, że Polska może zablokować kluczowy dla interesów Rosji i Chin i handlu między Azją a Europą Zachodnią terminal kolejowy w Małaszewiczach - powiedział Andrzej Rosiński.

Posłuchaj
16:38 PR24_mp3 2021_11_16-09-43-20.mp3 Andrzej Rosiński o kryzysie migracyjnym (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Władimir Putin w sobotniej wypowiedzi oświadczył, że kryzys migracyjny wywołały kraje zachodnie i że ma on przyczyny wojskowo-polityczne i ekonomiczne. Oskarżył też UE o nieprzestrzeganie zasad humanitarnych. Gospodarz Kremla zaprzeczał oskarżeniom o powiązania Rosji z kryzysem migracyjnym.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Andrzej Rosiński

Data emisji: 16.11.2021

Godzina emisji: 9.43

PR24/ka

Czytaj także

"To niedobrze, żeby o Polsce rozmawiali ponad naszymi głowami". Skwarek o rozmowie Merkel-Łukaszenka

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 09:27
- Kryzys, który jest w tym momencie, może zostać odwołany nie dzięki naszym działaniom, tylko umowom biznesowym tych najważniejszych - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Dziambor (Konfederacja). Gościem audycji był także Sławomir Skwarek (Prawo i Sprawiedliwość).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wzmożenie emocjonalne służy Łukaszence i Putinowi". Marek Wróbel o dostępie mediów do obszaru przy granicy

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 10:35
- Różne fejki, pokazywanie w mediach bucików dziecięcych i w ogóle wzmożenie emocjonalne służy Łukaszence i Putinowi. Media mają też własne cele - oglądalność, słuchalność. Ich rola jest nieco przeceniana w wojnie, którą w tej chwili toczymy - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej. Gośćmi audycji byli także Adam Borowski (klub "Gazety Polskiej") i Jacek Łęski (TVP). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obserwujemy więcej siłowych prób". Rzecznik Straży Granicznej o sytuacji na wschodniej granicy

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 10:38
- Sytuacja na granicy jest napięta, osoby znajdujące się na niej na pewno nie są łagodne. Chcą siłowo wedrzeć się na teren Polski - mówiła w Polskim Radiu 24 ppor. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej.
rozwiń zwiń