X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Część naukowców uważa, że społeczeństwa przechodzą traumę". Ossowska o psychologicznych skutkach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 19:20
- Człowiek jest istotą społeczną, potrzebuje wokół siebie ludzi. Początki pandemii były dla części z nas dobre i korzystne, odnowiliśmy kontakty, ale izolacja trwa już zbyt długo - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Ossowska, psycholog, psychotraumatolog.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Renata Apanaviciene/Shutterstock

O skutkach psychologicznych epidemii koronawirusa i związanej z nią izolacji społecznej mówiła gość PR24. Jak podkreśliła, część naukowców uważa, iż w związku z tym, społeczeństwa przechodzą traumę. Pandemia jest zjawiskiem szerokim, pacjenci w jej gabinecie mówią o lęku i kompulsji np. mycia rąk.

- Nuda, to kolejne zjawisko, uzależnienia od sieci, mediów społecznościowych, komputer jako narzędzie pracy stał się ucieczką od poczucia samotności. Świat siłą rzeczy przeniósł się do sieci, bo poniekąd dzieciom zabrano szkołę i tym samym ograniczono kontakty z rówieśnikami - mówiła psychotraumatolog.


książka czytanie Pixabay1200.jpg
Tomasz Stawiszyński: przed bezradnością nie da się uciec

"Depresja i problemy ze snem"

Zauważyła jednocześnie, że prędzej czy później pojawi się tzw. PTSD, ponieważ pandemia nasiliła lęk jednak on sam, zanim zacznie być destrukcyjny, mobilizuje do walki i zmusza nas do stosowania różnego rodzaju zabezpieczeń. Kiedy jednak staje się destrukcyjny, pojawia się depresja i problemy ze snem.

Czytaj także:

- Plusy pandemii koronawirusa było widać na jej początku. Zatrzymaliśmy się bowiem, mieliśmy możliwość porozmawiania z członkami rodziny, z którymi dawno nie rozmawialiśmy, mogliśmy też przewartościować pewne aspekty swojego życia. Niektórzy w gabinecie wprost twierdzili, że to dobrze iż jest pandemia, niestety to się skończyło, bo pandemia trwa zbyt długo co może nasilać lęk - mówiła Magdalena Ossowska.


Posłuchaj
25:04 PR24_mp3 2021_11_13-18-32-41.mp3 M. Ossowska o psychologicznych skutkach pandemii ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Magdalena Ossowska (psycholog, psychotraumatolog)

Data emisji: 13.11.2021

Godzina: 18:32  

Czytaj także

Prof. Kleiber: chaos medialny podczas pandemii jest odzwierciedleniem natłoku informacji, z którym się mierzymy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 14:11
- Myślę, że pandemia jest w pewnym sensie podsumowaniem chaosu medialnego, który od dawna panuje w przestrzeni publicznej także w innych sprawach - powiedział prof. Michał Kleiber. Odniósł się w ten sposób do natłoku sprzecznych informacji dotyczących problemów związanych z koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ważny w walce o zdrowie publiczne". Dr Michał Sutkowski o leku na COVID

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 19:00
- Wydaje się, że stosunkowo szybko będziemy mieli nowe narzędzia do walki z COVID-19. Jest to również ważne w walce o zdrowie publiczne, rozumianej szerzej niż tylko walka z koronawirusem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Michał Sutkowski. Polska zakontraktowała lek na COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że podobnie jak cała UE, czekamy tylko na dopuszczenie leku przez Europejską Agencję Leków (EMA).
rozwiń zwiń