X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jakub Wiech o sporze wokół Turowa: po wyborach w Czechach odpadł czynnik blokujący negocjacje

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 19:56
- Możemy liczyć na to, że nowy rząd w Pradze oraz nowe kierownictwo polskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska będą w stanie dojść do porozumienia. Z Warszawy płyną pozytywne zapewnienia i głosy, które wskazują, że kontrowersyjne punkty porozumienia z Czechami są wyjaśniane i porozumienie jest w zasięgu ręki - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i klimatu (portal energetyka24.pl).
Audio
  • Jakub Wiech o sporze wokół kopalni "Turów" (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
KWB Turów. Zdjęcie ilustracyjne
KWB Turów. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Łukasz Barzowski/Shutterstock

We wtorek przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu odbyła się rozprawa dot. skargi Czech ws. działalności Kopalni Węgla Brunatnego Turów. - Przy uwzględnieniu polskiego wniosku o tryb przyspieszony wyrok TSUE ws. Turowa powinien zapaść w pierwszym kwartale 2022 roku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Ireneusz Zyska rozmowa1200.jpg
"Są przesłanki do optymizmu". Zyska o negocjacjach ws. Turowa

Jakub Wiech zwracał uwagę, że w przypadku porozumienia z Czechami zagrożenia związane ze sporem przed TSUE będą zażegnane. - Praga będzie w stanie wycofać swój pozew z Trybunału i zakończy spór wokół Turowa i oddziaływania środka tymczasowego w postaci nakazu wstrzymania wydobycia w kopalni - zaznaczył.

Jak podkreślił ekspert, Czechy wykorzystywały ten spór do celów politycznych. - Powinniśmy to uwzględniać, dyskutując o tym, kiedy zakończy się ta batalia z naszym południowym sąsiadem. Po wyborach, osłabnięciu emocji politycznych i wyklarowaniu się nowej ekipy, która ma rządzić w Pradze, odpada ten kluczowy, blokujący czynnik: niechęć partnera do rezygnacji z paliwa politycznego - ocenił gość audycji.

- W ostatniej rundzie negocjacyjnej, jeszcze przed wyborami w Czechach, strona polska była bardzo zdeterminowana, aby się porozumieć z Czechami, jednak pozycja negocjacyjna partnera czeskiego przybrała wręcz absurdalne formy - przypomniał.

Posłuchaj
23:27 PR24_mp3 2021_11_10-14-36-21.mp3 Jakub Wiech o sporze wokół kopalni "Turów" (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Pod koniec lutego Czechy wniosły do TSUE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów, wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związane z eksploatacją węgla brunatnego.

Czytaj także: 

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 roku ówczesny polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 roku.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jakub Wiech

Data emisji: 10.11.2021

Godzina: 14.36

PR24/ka

Czytaj także

Eksperci: przy obecnym kryzysie gazowym wszelkie pomysły zamykania kopalni Turów są nierealne

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 10:00
Teraz w sezonie grzewczych, przy problemach z dostawami gazu nie jest możliwe nawet rozważanie o zamknięciu kopalni Turów, niezależnie od efektu dzisiejszych rozmów polskiej i czeskiej delegacji w Pradze. To wszystko jednak nie oznacza, że nie zrealizujemy transformacji energetycznej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Paweł Pelc, radca prawny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Problem jest trudny do rozwiązania, bo generuje go nie kopalnia, ale piaskownia". Rudyszyn o negocjacjach ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 14:02
- To będzie bardzo trudne do zapisania jak wyegzekwować ewentualne działania, jeśli okaże się, tak jak przypuszcza strona polska, że to nie kopalnia, ale piaskownia ma wpływ na to, że po czeskiej stronie brakuje wody - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Rudyszyn (Biznesalert.pl, Instytut Jagielloński).  
rozwiń zwiń