X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Trwa COP26. Jakóbik: polityka ochrony klimatu może przesądzić o szybszym rozwoju gospodarczym

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 14:45
- Polska staje się adwokatem sprawiedliwej transformacji i rozwiązań, które pozwolą na zmiany, ale w sposób ewolucyjny i ze wsparciem finansowym - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik (biznesalert.pl).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Christopher Moswitzer

W brytyjskim Glasgow trwa konferencja klimatyczna ONZ COP26. Wczoraj 40 państw uczestniczących w spotkaniu zadeklarowało odejście od węgla - państwa najwyżej rozwinięte mają to zrobić do roku 2030, a biedniejsze kraje - do roku 2040.

szczyt klimatyczny COP26 free shutterstock 1200.jpg
Trwa konferencja klimatyczna COP26. Trudności z ustaleniem wspólnych postanowień

- Jeśli Polska ma partycypować w ambitnych celach klimatycznych, musi być zasilana odpowiednimi środkami. Próba zabrania jakichkolwiek środków będzie oznaczała, że szantaż polityczny z Brukseli dominuje nad osiąganiem celów klimatycznych - mówił w Glasgow premier Mateusz Morawiecki.

Wojciech Jakóbik zaznaczył, że COP26 może przynieść konkretne rozwiązania, jeżeli dyskusja na nim będzie ponadpolityczna. - Najbardziej ambitny projekt to Zielony Fundusz Klimatyczny, o którym rozmawiamy od kilkunastu lat. Chodzi o to, aby przekonać biedniejszych do ochrony klimatu w zamian za środki wsparcia, które ułatwią te działania. Oznacza to transfer technologii od bogatych krajów do biednych, jeśli te je przyjmą w celu ochrony klimatu, co w efekcie ma doprowadzić do rozwoju gospodarczego - wyjaśnił.

Gość audycji stwierdził, że porozumienie nie będzie łatwe. - Mamy pokłóconych uczestników rozmów, którzy z jednej strony przyznają, że trzeba chronić klimat, z drugiej - tłumacząc się kryzysem energetycznym - mówią że to może nie jest najlepszy moment (…). USA i grupa państw Europy Zachodniej przekonują, że należy podjąć jak najbardziej ambitne zobowiązanie, wyszły one z inicjatywą regulacji metanu, nie tylko dwutlenku węgla. Od razu wypisały się z tej inicjatywy Indie, Chiny i Rosja, kraje które miałyby duży problem z emisjami tego typu - relacjonował.

Posłuchaj
20:33 PR24_mp3 2021_11_09-13-08-22.mp3 Wojciech Jakóbik o konferencji COP26 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Najgorsze, co można zrobić, to powiedzieć, że jest kryzys energetyczny i wycofujemy się z polityki ochrony klimatu. Ma ona znaczenie także dla konkurencyjności gospodarczej. Mądrze poprowadzona, może przesądzić o tym, że nasza gospodarka będzie się rozwijać szybciej, a nie wolniej - mówił gość audycji.

Czytaj także:

Szczyty klimatyczne ONZ, tzw. COP (Conference of the Parties), to doroczne globalne spotkania, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Tegoroczna konferencja rozpoczęła się w niedzielę 31 października i potrwa do 12 listopada.

Więcej w zapisie audycji.

* * * 

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Wojciech Jakóbik

Data emisji: 9.11.2021

Godzina: 13:08

Czytaj także

"Wojna cywilizacji". Kontrowersje wokół polityki klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 08:19
Historyk prof. Grzegorz Kucharczyk w Polskim Radiu 24 komentował unijną politykę klimatyczną. Rozmówca odniósł się również do kontrowersji wokół postaci Terry'ego Gilliama.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja COP26. 4 mld dolarów na bardziej ekologiczne rolnictwo w krajach rozwijających się

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 00:45
45 krajów zobowiązało się na konferencji klimatycznej COP26 do przekazania 4 mld dolarów na pomoc krajom rozwijającym się, by ich rolnictwo stało się bardziej ekologiczne i odporne na zmiany klimatu, a gospodarka gruntami bardziej zrównoważona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ograniczyć najgorsze skutki ocieplenia. Pierwszy tydzień szczytu klimatycznego w Glasgow

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 15:00
Zakończył się pierwszy tydzień szczytu klimatycznego COP26. W Glasgow trwają dyskusje na temat ograniczenia najgorszych skutków globalnego ocieplenia. Do Szkocji zjechali politycy, negocjatorzy, eksperci, aktywiści oraz demonstranci. Wszyscy z nich są wyraźnie zaniepokojeni zmianami klimatu i ich konsekwencjami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa konferencja klimatyczna COP26. Trudności z ustaleniem wspólnych postanowień

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 06:30
Konferencja klimatyczna COP26 kończy się 12 listopada. Ministrowie rządów spotkali się w Glasgow, aby wypracować porozumienie w sprawie globalnych zasad, które pomogą utrzymać zmiany klimatyczne w ryzach.
rozwiń zwiń