X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Królikowska-Avis o swojej książce: dziś pytamy, czy zwyciężą wartości z dekalogu czy z rewolucji francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 14:55
- Pomyślałam sobie, że skoro los mi dał taką szansę, aby obserwować z bliska te wszystkie wolty, które wykonał Zachód w sferze wartości, potem w sferze obyczajów, to jest szansa, żeby to spisać i postawić pewne pytania, a także pokusić się o pewne odpowiedzi - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, dziennikarka, o swojej książce "Cywilizacja Zachodu na rozdrożach wartości".
Elżbieta Królikowska-Avis
Elżbieta Królikowska-AvisFoto: PR24/AK

"Od czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej trwa proces erozji znanego nam świata, rozpiętego w trójkącie: religia chrześcijańska, filozofia grecka i prawo rzymskie. Kilkadziesiąt lat temu tempo rozwoju zmian przyspieszyło i od tego czasu znajdujemy się na zakręcie cywilizacyjnym, na rozdrożach wartości" - czytamy w opisie książki "Cywilizacja Zachodu na rozdrożach wartości" autorstwa Elżbiety Królikowskiej-Avis. Autorka opowiedziała Polskiemu Radiu 24, co ją skłoniło do napisania tej książki.

Ekologia 1200.jpg
Tekieli: rewolucja kulturowa dochodzi do punktu kulminacyjnego

Jak podkreśliła dziennikarka, w swojej książce zajmuje się Francją, Stanami Zjednoczonymi, Singapurem, Afryką Południową i wieloma innymi krajami, w których "mogła obserwować przemiany ostatnich kilkudziesięciu lat". - Wyjechałam do Wielkiej Brytanii w 1989 roku i odtąd zaczął się mój bliski kontakt z cywilizacją Zachodu - mówiła.

Czytaj również:

- Pomyślałam sobie, że skoro los mi dał taką szansę, aby obserwować z bliska te wszystkie wolty, które wykonał Zachód w sferze wartości, potem w sferze obyczajów, to jest szansa, żeby to spisać i postawić pewne pytania, a także pokusić się o pewne odpowiedzi - dodała Elżbieta Królikowska-Avis.

Autorka powtórzyła słowa z opisu książki o rozpoczętej rewolucją francuską "erozji świata rozpiętego w trójkącie: chrześcijaństwo, filozofia grecka i prawo rzymskie". Zapytana zwłaszcza o znaczenie tych dwóch ostatnich wartości, podkreśliła, że nie da się wydzielić poszczególnych segmentów, ponieważ to jest cały pakiet.

- W tej chwili stawiamy sobie pytanie: co zwycięży? Czy wartości rodem z dekalogu, czy też te wybrane z puli w 1789 roku? Ja po prostu postarałam się zebrać te wszystkie przykłady, z którymi los mnie zetknął i pokusić się o odpowiedź - wyjaśniła.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:56 PR24_mp3 2021_11_07-14-06-33_Avis.mp3 Elżbieta Królikowska-Avis o swojej książce "Cywilizacja Zachodu na rozdrożach wartości" ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Elżbieta Królikowska-Avis (dziennikarka, specjalistka ds. zagranicznych)
Data emisji: 07.11.2021
Godzina emisji: 14.06

mat.pras./PR24/jmo

Czytaj także

Elżbieta Królikowska-Avis: Wielką Brytanię cechuje dualizm w relacjach z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 15:17
- W City funkcjonuje ok. 19 tys. firm rosyjskich, w tym należących przez oligarchów. Tak, jak Theresa May dbała o biznes rosyjski na Wyspach, tak teraz Boris Johnson również bardzo o to dba - powiedziała w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, wieloletnia korespondent polskich mediów na Wyspach Brytyjskich. 
rozwiń zwiń