Kara dla Polski nałożona przez TSUE. Żurawski vel Grajewski: tę uzurpację należy odrzucić

2021-10-27, 14:30

Kara dla Polski nałożona przez TSUE. Żurawski vel Grajewski: tę uzurpację należy odrzucić
Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. Foto: PR24

- Europejski Trybunał Sprawiedliwości działa absolutnie poza traktatami unijnymi, nie należy się cofać, a uzurpację należy odrzucić - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, komentując kary dla Polski. 

Kolejna kara dla Polski nałożona przez TSUE, który nakazał zapłacić Polsce milion euro dziennie za niewstrzymanie m.in. przepisów o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w czasie niedawnej debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

- To próba sił charakteru i wytrzymałości psychologicznej. Instytucje unijne bowiem, w związku z niemożnością poszerzania ich kompetencji na drodze legalnej, czyli traktatowej, zapewne spotykają się z odrzuceniem przez obywateli, stąd rozpychają się one metodą faktów dokonanych, a Polska jest państwem średniej wielkości i traktowana jest inaczej niż np. Niemcy - podkreślił gość PR24.


Powiązany Artykuł

shutterstock unia europejska.jpg
Spór z TSUE. Daily Telegraph: Polacy mają prawo domagać się, by zasady w UE były stosowane jednakowo

"Uzurpację należy odrzucić"

Dodał, że złamanie oporu Polski może rozstrzygnąć o relacjach między Unią Europejską a państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Walka właśnie się rozgrywa. Polska ma natomiast, jak zauważył politolog, wszelkie dane ku temu, aby tę walkę wygrać. Powiedział, że nie ma się dokąd cofać, a tę uzurpację zdecydowanie należy odrzucić.

- Próba rozstrzygnięcia, czyli głosowanie w Radzie Europejskiej zgodnie z zapisem artykułu siódmego traktatu o Unii Europejskiej, w ramach którego jest zapis traktatowy, że wyłącznie szczyt unijny, czyli właśnie Rada Europejska jest władna rozstrzygać, czy dane państwo narusza czy nie zasady praworządności, musi zostać przyjęte jednomyślnie. Polskę w tym głosowaniu poparłyby Węgry i Słowenia - przypomniał prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Czytaj także:

W wydanym postanowieniu wiceprezes Trybunału Lars Bay Larsen zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie, "licząc od dnia doręczenia Polsce postanowienia do dnia, w którym to państwo członkowskie wypełni zobowiązania, wynikające z postanowienia z dnia 14 lipca 2021 r., lub, w przypadku braku zastosowania się do tego postanowienia, do dnia wydania ostatecznego wyroku".


Posłuchaj

Prof. P. Żurawski vel Grajewski o karze nałożonej na Polskę przez TSUE ("Gość PR24") 8:58
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog (Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 27.10.2021

Godzina: 13:50 


PR24/PJ

Polecane

Wróć do strony głównej